Načúvať lesu

(festivalový názov) (TV film)
  • Česko Naslouchat lesu (viac)

Dokumentární film přibližuje výzkum i dlouhodobé praktické zkušenosti lesníků a vědců, kteří se snaží hospodařit s využitím tvořivých sil přírody: ekologicky, i ekonomicky udržitelně... V dokumentárním filmu Naslouchat lesu nahlédneme pod pokličku složité sítě důmyslných vazeb, jakou lesy jsou. Kvůli nedávné kůrovcové kalamitě a nastupující klimatické změně lesníci a vědci řeší, jak pečovat o les, tak, aby byl stabilnější a odolnější. Na základě výzkumu i dlouhodobých praktických zkušeností se snaží hospodařit s využitím tvořivých sil přírody: ekologicky i ekonomicky udržitelně. Mezi lesníky, kteří se již přes dvacet let snaží prosadit zásadní změny lesnického hospodaření v Česku, patří i Milan Hron, spravující obecní lesy na Svitavsku. I on bude jedním z průvodců, který nás nechá nahlédnout do své každodenní práce jak v lese, tak mimo něj. Ukáže nám, jak vypadají přírodě blízké lesy a na jaké překážky narážejí lesníci, kteří o podobné změny v hospodaření usilují. V současnosti totiž stále plavou proti proudu „schématického“ českého lesnictví zaměřeného na smrk, které v naší krajině převládá. Co říká les lidem, kteří se mu snaží naslouchat? Neukazuje sám cestu, kudy dál? V dokumentu se společně s lesníky i vědci pokusíme najít odpověď v samotném lese. Prozkoumáme složité vztahy nad, i pod zemí a zjistíme, jakou inspiraci pro lesnictví budoucnosti nám přináší pralesy. (Česká televize)

rakovnik

I v hospodářském lese lze zachovat biodiverzitu a potažmo vůbec les. Hezky bylo řečeno, že příroda si poradí, když jí nebudeme házet příliš mnoho klacků pod nohy. Jsem rád, že snad čím dál více lidí přemýšlí o naší přírodě stejně jako průvodci v tomto dokumentu. ()

Takaru

Díky všem, kteří se na tomto dokumentu podíleli. Ano toto může být ta pravá cesta k hospodářským lesům budoucnosti. Jen je třeba ji znovu a znovu vysvětlovat, ukazovat její výsledky v praxi. A to se zde povedlo na výbornou. Ve srovnání s "hrůzou", kterou ČT vysílala cca. před půl rokem (Lesy budoucnosti), působí tento dokument jako balzám na všechny rány způsobené nebezpečnými dogmaty typu "les se vychovává pilou a harvestorem, a žádná jiná cesta není možná". Proto abych si chrochtal blahem, mi sice chybělo trochu té filosofie a více vědeckých dat (zaměření na mykorhizu), tak jak to nabízejí některé německé nebo francouzské dokumenty, jsem holt fajnšmekr. Ale to nebylo asi ani záměrem tvůrců. Takže pro nás zasvěcené nic zásadně nového, ale pro ty ostatní, a těch je většina, skvělá jednoduchá a názorná ukázka, jak se může v hospodářských lesích citlivěji postupovat. Udělali jste mi opravdu radost, takto se má provádět osvěta široké veřejnosti, pět kousků. ()

Marze

Vize jak budou muset naše lesy vypadat po klimatické změně. Překvapila mě popularita krátkověké břízy, což je fajn a dlouhověké jedle. Ke shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/15347441418-naslouchat-lesu/ ()

Narciska

Skvělý dokument. Krásné záběry svěží zeleně. A názory, které jsou podle vyprávění zatím menšinové a postupně jich přibývá. Myslím, že se všichni shodneme, že změna klimatu vyžaduje reakci, zvýšenou péči o přírodu. Navíc když tato změna vlastně znamená návrat k přírodě a jejím vlastním schopnostem. Je potřeba i změna a uvědomělost v nás lidech. Jsem přesvědčená, že les zde popisovaný by se líbil skoro všem - stromy různého druhu a stáří, odumřelé kmeny porostlé mechem a kapradím. ()