Příběhy civilizací

Petr Horký

Scenár:

Petr Horký

Jiří Holoubek (rozprávač)

V uplynulých dílech jsme se snažili pojmenovat společné rysy zániku velkých civilizací. Je na místě ptát se, co z toho plyne pro naši budoucnost. V podstatě všechny dřívější civilizace rostly, kulminovaly a pak zmizely. Mnohé existovaly mnohem déle, než trvá ta naše, a všechny si o sobě myslely, že jsou věčné. Máme jedinou výhodu, díky vědě, ale i filozofii a dalším oborům, množství poznatků a dat, můžeme snad poprvé v dějinách rozpoznat, proč a za jakých okolností zanikala funkční lidská společenství. Přesto máme podobně jako lidé před námi tendenci vnímat svět kolem sebe jako něco, co tu bude napořád, chybí nám schopnost vnímat čas, přijmout změny a poučit se z minulosti. Globálnost naší civilizace nám ale přináší i výhody spočívající mj. v možnosti spolupráce, spojení technologií a lidské mysli a vůle. Celá řada expertů různých oborů vidí budoucnost nadějně. Máme ještě šanci stát se „dobrými hospodáři“? (Česká televize)

Marze

Úvahy o vývoji naši civilizace. Líbil se mi příměr sražením autem při přechodu na červenou. Příště už si ten postižený dá na to místo pozor. Stejně tak lidstvo si bude muset projít vlastní zkušeností při kolapsu planety přelidněním a říct si , tohle už bylo moc. Předpovídaných jedenáct miliard je zkutečně na planetu hodně. Snad se za mě najdou uvědomělí lidé, kteří se budou méně sprchovat a měně dýchat a nebude jim divné, že se přesto stav planety zhoršuje. Část filmového času je věnován technokratům, tedy technický rozvoj vše vyřeší a zachrání. Bohužel fotosyntétu na růst rostlin se napodobit nikomu nepodařilo. Líbily se mi komentáře Václava Cílka mluvící o tom, že dynamické civilizice jako ta naše nejsou šťastné, protože moc kvaltují. Zřejmě jsme opravdu na největším rozhraní lidstva a nikdo neví, kam se to posune.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/14443370395-pribehy-civilizaci/221562263250006/ ()