Příběhy civilizací

Petr Horký

Scenár:

Petr Horký

Jiří Holoubek (rozprávač)

Co má společného příběh stavitelů pyramid s dneškem? Petr Horký se spolu s egyptologem Miroslavem Bártou a zahraničními experty zamýšlí nad společenskou smlouvou, která zajišťuje základní fungování pravidel, zákonů a hodnot každé lidské společnosti. Ve chvíli, kdy začne být porušována samotnými vládci, lidé ztrácejí důvěru, přestávají vidět smysl společných vizí a do té doby funkční mechanismy a pravidla se začínají rozpadat. To je jeden z principů, který se zdá být společný pro začátek konce všech velkých civilizací. Jakmile se konsensus, který je pro udržení společenských pravidel nezbytný, otřásá v základech, nastává rozdělení, chaos a ekonomický úpadek. Jak říká jeden z předních světových egyptologů Zahi Hawass: „Egypťané vybudovali něco obrovského, co obdivuje celý svět i dnes, o skoro čtyři tisíce let později. A my se musíme zamyslet i nad sebou, musíme přijít na to, čím jsme jedineční my, musíme najít naše společné hodnoty a pravidla. Jen pokud toto bude fungovat, pak i my se vepíšeme do dějin pak i my máme naději na to, abychom v podobě naší civilizace na tváři planety Země ještě setrvali.” (Česká televize)

Marze

Zmeny se opravdu zda se deji skokove. Podobne je to se starnutim. Bezec je ve veteranske kategorii v kondici, pak ma uraz a po vyleceni je seslejsi o nekolik let a uz se zpet na svou kondicku nenavrati. ()

FOCKE_WULF

Civilizace funguje, pokud platí tak zvaná společenská smlouva, to jest všeobecné konsensuální sdílení pravidel a vizí. Faraóni kdysi bývali charismatičtí vůdci, božská ztělesnění, ale pak začli husákovatět, stali se z nich technokrati moci, proto egyptská říše upadla. Naše demokratická říše upadá, protože naši lídři jsou polokreténi, snad komunikačně zdatní, kteří si někde sehnali papír k tomu, že mohou být frontmeny. Veřejnost to vnímá a postupně odmítá nad touto vládnoucí chátrou držet ochrannou ruku, svým vyznáním víry "věřím v demokracii" už je nepodpoří. Například náš premiér se sice vyjadřuje velmi kultivovaně, zároveň však má mentalitu skořápkáře. A pokud je společnost držena pohromadě příliš velkou námahou, křečovitě a neférově, tak dříve či později, samospádem, dospěje k zániku a k situaci "poslední zhasíná". Od egyptologů, těch neškodných vykradačů hrobů, bych se nenadál tak antisystémového, podvratného, podnětného dokumentu. Soudruh prokurátor Urválek by si na ně měl posvítit, jestli náhodou nešíří dezinformace. ()