Darované děti

(TV film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2023, 27 min

První „děti ze zkumavek“ přicházely na svět v 80. letech a postupně jich začalo přibývat. Dnes jsou dospělí a řeší problémy, na které tehdy ve společném nadšení z vědeckého pokroku nikdo moc nepomyslel... Jsou mezi námi a je jich čím dál tím více. Řeč je o dětech, které „vznikly“ z darovaných vajíček nebo spermií při umělém oplodnění ve zkumavce. Ony jsou tím vymodleným zázrakem, ony jsou tím vyvrcholením mnohaletých snah neplodných párů, ony jsou na konci uspokojené touhy rodičů po potomkovi. Právo na vlastní dítě je automaticky přijímáno, ale jak si stojí práva dětí z umělého oplodnění? Evropské země například už nyní přistupují rozdílně k právu na informace o biologickém otci či matce. V našem právním řádu platí, že dárcovství je anonymní. A na rozdíl od adopcí nemají ani rodiče vychovávající dítě z darovaných gamet povinnost říct dětem pravdu o jejich původu. A tak se to některé nedozví vůbec, některé náhodou. Ukazuje se, že darované děti často trpí tím, že nevědí, kdo vlastně jsou. Dokument sleduje příběhy darovaných dětí, které zásadně prožívají svou identitu a už se rozhodly svého biologického rodiče nebo jiné pokrevní příbuzné, sestry, bratry, bratrance…, vypátrat přes testování DNA. A to až detektivním způsobem přes zahraniční weby, matriky. Zajímá nás, proč to chtějí vlastně vědět. A jak se na to dívají rodiče, kteří své vytoužené děti vychovali. Jde o fenomén, který se velmi rozšířil, dospělé „děti ze zkumavek“ se spojují po celém světě, mají své skupiny na sítích a některým se pátrání daří. A jde také o zásadní etickou otázku, kterou se zabývají právníci, sociologové i filozofové. Příběhy doplňuje i osud dárce, který spermie daroval mnohokrát, pracuje jako lékař, ale sám v manželství neměl děti. Teď se v šedesáti letech rozhodl najít a poznat jakékoli z dětí, které zplodil. Máme již natočený materiál se dvěma protagonisty, které nebylo snadné přesvědčit. Odkrývají světu kontroverzní téma, nad kterým se nikdo moc nezamýšlí, přitom vede k traumatizujícím zkušenostem, jde o silné, hluboké, citlivé téma sebe přijetí i vztahů s rodiči, kteří je vychovali. (Česká televize)

Marze

Dochází k propojováníbdatabází a dítě se může dopátrat přes příbuzného až ke svému dárci. Dokument se zamýšlí nad etikou a pocity aktérů.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/15796495720-darovane-deti/ ()

tereez

Zajímavý úhel pohledu, doteď mě nikdy nenapadlo, že pro děti z darovaných buněk může být jejich původ tak zásadní. ()