Betonová monstra bývalé Jugoslávie

• Chorvátsko Betonski spavači (viac)
Chorvátsko, 2016, 8x52 min

Réžia:

Saša Ban

Scenár:

Saša Ban

Dokumentární cyklus zachycuje brutalistní architekturu bývalé Jugoslávie z dob utopického a megalomanského budování světa pro lepší společnost... Ať už si dnes myslíme o sídlištích cokoli, byly to velkolepé a grandiózní architektonické projekty. Ale existuje i v této době něco, čím by nás ještě mohla tato dávno minulá éra architektury inspirovat? Moderní architektura betonových sídlišť východní Evropy bývá natolik unikátní, že pozorovatelům často doslova vyrazí dech. Odhalte nečekané a fascinující příběhy o tom, jak vznikala a jak se stavěla nepřehlédnutelná panelová sídliště. Zjistěte, jakou roli při tom sehrály experimentální politické proudy a utopické cíle. (TV Prima)

Marze

. Shlédl jsem tři díly. Je to Velmi poučný architektonický seriál na televizi Prima Zoom. Zaujalo mě třeba ´, že na počátku 80. let důležitá část nového Splitu nebyla nikdy dokončena. Split 3 zůstal bez městského centra, prostoru pro společenský život, kulturu a sport. Zároveň někteří vzali svět do vlastních rukou a postavili si své domy kolem plánováných čtvrtí bez jakéhokoli urbanistického plánu. Centrum je staré 1700 let. Diokleciánovo centrum jako domov římských císařů. V roce 2017 zde bylo dva miliony turistů a tato část je jakýmsi muzeem, kde žije jen 200 lidí. ()