Kusurija no hitorigoto

• Japonsko Kusuriya no Hitorigoto (viac)
Animovaný / Dráma / Mysteriózny
Japonsko, (2023–2025), 14 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Nacu Hjúga (kniha)

Kamera:

Rumi Išiguro

Aoi Júki, Takeo Ócuka, Kacujuki Koniši, Acumi Tanezaki, Jui Išikawa, Hina Kino, Júko Kaida, Megumi Han, Ami Košimizu, Hiroki Nanami, Kimiko Saitó, Hiroši Janaka (viac)

Maomao (Aoi Júki), unesená do služby na císařském dvoře ve starověké Číně, si při práci zachovává svou zvídavou a pragmatickou povahu. Když se dozví, že císařovy děti jsou nemocné, její farmaceutické dovednosti získané výchovou ve čtvrti červených luceren ji donutí zasáhnout. Přestože touží po anonymitě, upoutá pozornost Jinšiho (Takeo Ócuka), mocného eunucha, který si všimne jejího talentu. Maomao si nakonec získá uznání u císařského dvora tím, že využívá své odborné znalosti a jedinečnou osobnost k řešení lékařských záhad. (mikki089)

Recenzie používateľa Katakimiku k tomuto seriálu (25)

Season 1 (2023) (S01)

Občas člověk čeká na zajímavé a originální anime pomalu celý rok, pak přijde podzimní sezóna, konkrétně ta loňská byla naprosto vynikající a dobrých anime je víc, než se dá reálně (i nereálně) stihnout sledovat. Pořád mě jich sice pár čeká (v čele s jistou elfkou), ale stejně si dovolím označit Lékárnici za jedno z těch nejlepších. Bez váhání spokojeně uděluju 5 hvězdiček už jen za originální zasazení - Čína, respektive země inspirovaná historickou Čínou natolik, až autoři do každé epizody vlepili upozornění, že "TENTO PŘÍBĚH JE POUHOU FIKCÍ" a nemám ani tak rozsáhlé znalosti čínské historie, abych vám byla schopná říct, na kolik je zdejší císařský palác a život v něm podobný skutečnosti. Nicméně mnoha věcem bych rozhodně věřila, seriál se obecně snaží nás diváky trochu vzdělat a nemusí jít jenom o zasazení, ale klidně o samotné léčení či usnadňování si života všemi dostupnými způsoby, když zrovna nemáte vliv a peníze. Čímž se krásně dostávám k dalšímu pozitivu - společenskému postavení Maomao. Jsem si jistá, že kdyby se téhle samé zápletky ujal méně schopný autor, hlavní hrdinka by v paláci i navzdory prostému původu vynikla a získala důležitou pozici, všichni by jí respektovali - zkrátka taková ideální verze, kdy má Maomao se svými lékařskými znalostmi téměř vyhráno (takových anime je opravdu hodně). Tady mě ale opravdu překvapilo, jak realisticky je to zachycené - hrdinka sice mezi pár lidmi určitý respekt vzbuzuje, ale musí si velmi dobře promýšlet s kým a jak mluví. Tohle ale neplatí jenom pro ní, ale i pro zbytek postav a zejména pro ženy, i když na první pohled třeba vysoce postavené kurtizány. Hlavní hrdinka je ovšem inteligentní a tak se jí zatím daří bez větších přešlapů a je podle mě přesně na té hranici, aby byla svými vědomostmi zábavná, ale zase aby nepůsobila jako chodící učebnice. Ona je přece jenom unikátní ve více směrech, má úžasnou osobnost, má super reakce, umí se i chovat docela drsně, ale když přijde řeč na jedy, tak je štěstím bez sebe. Je zkrátka velmi dobře a uvěřitelně napsaná, ovšem povedené jsou i ostatní postavy - často se nám představí spíš jednoduše skrze své nejvýraznější vlastnosti (ne vždy pozitivní), ovšem pokaždé si najdou hloubku, díky později dodaným informacím. Důkazem pro vás může být už jenom hlavní "záporák", kterého v závěru dokonale pochopíte a dokonce s ním budete soucítit a litovat, že jste si ho tak rychle zaškatulkovali. Poslední, co z postav zmíním, je "romantika". A v těch uvozovkách je to proto, že i když v to pořád doufám a interakce Maomao a Jinshiho jsou pro mě fakt něco skvělýho, vždycky když už to vypadá nadějně, si to zničehonic seriál rozmyslí a řekne si: ,,ale vlastně ne" a v takových scénách mám pak vážně chuť vraždit. Ale co už, nezbívá mi nic než doufat. Posledním, ano, už opravdu posledním velkým kladem je audiovizuální stránka - živé barvičky, pěkná animace, super openingy a endingy a celkově hudební doprovod je něco úžasného a krásně dotváří atmosféru. Ale teď asi čekáte na ten zvrat - co se v tak dokonalém seriálu pokazilo na tolik, že dostal "pouze" 9/10 a ne plný počet? Pro mě to byla hlavně nekonzistentní kvalita epizod - něco bylo fakt boží, ale pár slabších dílů, co více méně jenom natahovaly příběh (přestože byly často zábavné), se stejně našlo. Ale osobně to nepovažuju zase za tak zásadní prohřešek, zábavnost a hodnotnost se pro mě definitivně posledním dílem potvrdila - musela jsem si nahlas a důrazně postěžovat, že budu muset čekat rok na pokračování. 9/10 () (menej) (viac)

Maomao (2023) (S01E01)

Jsem ráda, že tohle bude viditelně inteligentní seriál, nikdo nic zbytečně nevysvětluje, líbí se mi taky poukázání na temnější stránky společnosti, zápletka o léčení s nádechem detektivky mě už takhle v úvodu vážně zaujala. Maomao je po dlouhé době opravdu dobře napsaná chytrá (ani ne přehnaně chytrá, takže to působí věrohodně) a vtipná hrdinka, zbytek postav je zatím fajn. V neposlední řadě musím zmínit krásně zvolenou hudbu, která perfektně dokresluje prostředí historické Číny. Už takhle na začátku můžu s klidem říct, že je to jedno z nejnadějnějších anime roku. 8.4/10 ()

Buaisó na kusuši (2023) (S01E02)

Nový díl, Maomao dostala povýšení, poznáváme tudíž jinou část paláce a nové důležité postavy (Gyokuyou je zatím moc fajn) a dojde i na vyrábění léků, zábavnou formou samozřejmě. Humor je, stejně jako minule, super a když už jsem u toho - jak já miluju ty interakce Maomao a Jinshiho 🤣 No, konec epizody nám prozrazuje, že příště budeme pravděpodobně řešit nějaké "nadpřirozeno", takže se těším, jak se s tím Maomao vypořádá :) 8.8/10 ()

Júrei sódó (2023) (S01E03)

Další super díl, sice byla zápletka o náměsíčnosti slabší než předchozí díl o vyrábění léků, ale pořád zajímavá a co mě nejvíc dostalo byl moc pěkný konec i ta písnička se mi líbila. 8.4/10 ()

Dókacu (2023) (S01E04)

Zatím bezkonkurenčně nejlepší díl. I když jsem si to podle prvního dojmu nemyslela, Lihua je vážně zajímavá postava a vůbec neplní tu roli "záporačky", jak na mě na začátku působila. I Maomao mě překvapila, respektive ta "drsná" část její osobnosti - prostě 10/10 moment. Funguje to skvěle i po stránce emotivní, ale taky komedie. Hudba opět výborná, animace má ale nepatrně jiný styl - přijde mi taková živější. Vlastně ani nevím, co na tom vytknout, skvělá epizoda. 9.4/10 ()

An'jaku (2023) (S01E05)

Konečně to vypadá na nějakou větší zápletku, která se nevyřeší během jednoho dílu, ne, tohle bude viditelně něco složitějšího. Na předchozí díl to nemá, ale i tak super. 8.8/10 ()

En'júkai (2023) (S01E06)

Čím dál víc mě začíná mrzet, že to nebude romantika, protože ta chemie mezi Maomao a Jinshim je fakt něco super. Jinak jsme se seznámili s novými postavami a celá záhada z předchozího dílu je najednou ještě komplikovanější a záhadnější👀9.2/10 ()

Satogaeri (2023) (S01E07)

Maomao se vrací zpátky domů, takže tu máme menší změnu prostředí. Trošku jsem doufala, že tenhle díl bude podstatně napínavější, ale i tak je to pořád zajímavé. 8.2/10 ()

Mugiwara (2023) (S01E08)

I tentokrát tu máme zajímavý případ, prostředí nevěstince si našlo pořádné využití, ale přiznám se, že se už těším na další díly z paláce. Jinak ten Jinshi na konci mě fakt dostal🤣 8.7/10 ()

Džicu ka tasacu ka (2023) (S01E09)

Zpátky v paláci, spousta humoru, spousta záhad - na poměry tohohle anime taková klasická epizoda a to znamená super epizoda! Je dobře, že se Jinshi z toho šoku z minula už trochu vzpamatoval :) 8.8/10 ()

Hačimicu (2023) (S01E10)

Super díl, konečně se začíná víc řešit, kdo otrávil Lishu a nejvíc mě v tuhle chvíli zajímá, jak je do toho všeho zapojený táta Maomao a kdo je vlastně Jinshi. Jinak 8.8/10 epizoda. ()

Futacu o hitocu ni (2023) (S01E11)

Celá epizoda je z většiny věnována rozřešení záhad předchozích dílů, něco jsem čekala, něco zase ne, ale všechna odhalení dávala smysl. A Ah-Duo a Lishu dostali taky dost prostoru zazářit. 9.4/10 ()

Kangan to gidžo (2023) (S01E12)

Tímto skončila první část (vážně nechápu, že to tak rychle uteklo), uzavřely se poslední načaté příběhové linky a Maomao s Jinshim mají navíc v tomhle díle fakt super scény. Za mě zatím skvělý seriál. 9.2/10 ()

Gaitei Kinmu (2024) (S01E13)

Je to takový ten klasický díl, kdy prozkoumáváme spolu s hrdinkou nové části paláce a seznamujeme se s novými důležitými postavami. Skvělý začátek nové části a super je i opening a ending. 9/10 ()

Atarašii šukuhi (2024) (S01E14)

Spíš vtipný díl než vážný, ale to vůbec nevadí, hlavně první polovina, kdy Maomao dělala přednášku, byla super :D 8.8/10 ()

Namasu (2024) (S01E15)

Dnešní případ byl o něco slabší, takže spíš až konec dílu mě zaujal a těším se na odhalení Lakan Kanova plánu :) 8.4/10 ()

Namari (2024) (S01E16)

Docela neobvykle tu máme celou epizodu věnovanou jednomu konkrétnímu případu, ale rozhodně zajímavějšímu, než byl ten v předešlém díle. Každopádně děj se zase tolik neposunul. 8.5/10 ()

Mači aurki (2024) (S01E17)

Přesně jak jsem si po konci minulého dílu myslela, tohle byla zase spíš pohodovější epizoda, nicméně o nic horší než ta předchozí a něco mi říká, že to bude ještě hodně zajímavé :) 8.4/10 ()

Rakan (2024) (S01E18)

Tentokrát došlo na pár odhalení, hlavně se mi líbí, že určitá informace (o Lakanovi a Maomao) byla naznačená už dávno, takže si každý pozornější divák mohl souvislosti spojit. Navíc má teď příběh lepší spád. 8.8/10 ()

Gúzen ka hicuzen ka (2024) (S01E19)

Po delší době opravdu super díl. Spousta odhalení, napětí, ale hlavně do sebe konečně všechno zapadlo. 9.1/10 ()