Perimetr - Série 2 (2024) (séria)

Epizoda 9 (S02E09)

(epizóda)
? %
Česko, 2024, 26 min

Začátky státu Izrael v roce 1948 nebyly vůbec jednoduché, jak se přesvědčíme v úvodním historickém příspěvku „Vojenská pomoc Izraeli“. Od počátku musel židovský stát svou existenci hájit vojensky. Velkou pomoc získal tehdy od Československa, které mu dodávalo nejen zbraně, ale cvičilo i jeho piloty a tankisty. O vojenské spolupráci Izraele a Československa hovoří v příspěvku historik VHÚ Jiří Rajlich. Zmiňuje se o utajení celé operace, o množství a druzích zbraní, o tom, že v ČSR bylo tehdy vycvičeno 82 pilotů a 69 pozemních specialistů, a kromě toho existovala židovská dobrovolnická brigáda o síle více než 1300 mužů a žen. ČSR dodávala do Izraele celou řadu výzbroje – od pušek, přes kulomety, minomety dělostřelecké granáty apod. Největší položkou pak byla letadla. Československá pomoc v osvobozenecké válce v roce 1948 je dodnes v Izraeli vzpomínána a uznávána. Paradoxem je, že v pozdějších letech, pod vlivem SSSR, vyzbrojovalo a cvičilo Československo izraelské protivníky. Milovníky Krkonoš potěší pohledy na tyto hory z paluby vrtulníků, které použil letos 102. průzkumný prapor ke svému výcviku na horách, jak uvidíme v kapitole „Seskoky průzkumníků v horách“. Vojáci po výsadku plnili úkoly na sněžnicích a skialpských lyžích při plném vybavení. Skákalo se na pramenu Labe, doskoková plocha byla v nadmořské výšce 1350 metrů z výšky 400 metrů. Průzkumníci v letadlech mohou být nasazeni až do výšky 2500 metrů nad mořem. „Velitelství výcviku – Vojenská akademie Vyškov“ je hlavním a jediným výcvikovým centrem Armády ČR. Zajišťuje širokou škálu kurzů, ale podporuje i výcvik armády jako takové. Pracuje mezirezortně i v mezinárodním prostředí. Je nástrojem armády k celoživotnímu vzdělávání. Většina vojáků, ne-li všichni, prošli touto institucí v různých obdobích své kariéry. Fungování a jednotlivé složky akademie v příspěvku přibližuje a popisuje brigádní generál Ladislav Rebilas. Zvláštním seskupením je „Iniciativa Civilisté děkují“, založená před třemi lety, jejíž zakladatelé manželé Štukovi poté, co navštívili vojenské mise našich vojáků, cítili potřebu sdělit veřejnosti, jak a s jakým nasazením naši vojáci pracují. Děkuje se kdekomu, policistům, lékařům, hasičům, proč tedy také nepoděkovat našim vojákům, jejichž činnost je zodpovědná a nenahraditelná. Pod zvláštním názvem a ve stejnojmenné kapitole „JCBRN Defence COE Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení“ najdou diváci informace o českém výzkumu a spoluúčasti v mezinárodních aktivitách boje proti ohrožení současné civilizace atomovými zbraněmi. (Česká televize)