Perimetr - Série 2 (2024) (séria)

Epizoda 5 (S02E05)

(epizóda)
? %
Česko, 2024, 26 min

Další, již páté vydání vojenského magazínu Perimetr přináší nová zajímavá témata: „Československé opevnění – val na obranu republiky“ připomíná systém opevnění, vybudovaný ve 30. letech minulého století na obranu Československé republiky. S postupujícím ohrožením ze strany Německa tehdejší vláda rozhodla o vybudování opevnění u německých, polských, maďarských a pak i rakouských hranic. Historici VHÚ Karel Straka, Ivan Fuksa a Tomáš Jakl také přibližují poválečné osudy bunkrů. „Univerzita obrany – více než vysoká škola“ je jedinou vojenskou vysokou školou v ČR a je nedílnou součástí vysokoškolského vzdělání důstojníků naší armády. Má akreditované studijní programy, ale proti civilním školám poskytuje vojenské vzdělání a výcvik. Studenti jsou již ve škole zaměstnanci MO, důstojníci čekatelé, oblékající uniformu. V příspěvku „Nože v Armádě ČR“ se seznámíme s nejrůznějšími typy nožů z vojenské výzbroje. O jejich historii, typech a využití hovoří major Roman Hippík.  „Vozidlo Kajman“ je vozidlo pro samotnou výsadkovou četu. Vojáci zde představí dva typy konfigurace tohoto vozidla – první má jako hlavní zbraň kulomet těžký, druhý pak ve věži kulomet lehký. Je vozidlem příslušníků čety, kteří nepotřebují takovou palebnou sílu, protože působí zejména v týlu. Anonymní příslušník komanda 43. výsadkového pluku ukazuje a popisuje detaily vozidel a charakterizuje způsob boje. Úsek záchranné a výcvikové přípravy přibližuje v kapitole „Výcvik výsadkářů a kurzy přežití“ (SAR + SERE) mjr. Martin Kutil.  Základní výcvik je určen pro vojáky Armády ČR a příslušníky záloh, kteří mají předurčení k výsadku a týká se výsadkářů, leteckého a doprovodného personálu, pilotů a odboru pilotního na Univerzitě obrany. (Česká televize)