V roce 2020 se stala nejprodávanější knihou literatury faktu kniha „Kasty: Původ naší nespokojenosti“ od Isabel Wilkerson. Kniha se hluboce zabývá kastovním systémem v USA a jeho skrytými rysy, které zajišťují nerovné podmínky při narození na základě sociální hierarchie. Wilkerson v knize cestuje po světě a vyhledává osobní příběhy, které poskytují širší pohled na to, jak tento systém ničí životy, a analyzuje tyto jednotlivé příběhy přes lupu tradic a politické struktury jednoho národa. Tato témata jsou také ústředním příběhem filmu, který pátrá po původu nespravedlnosti a odhaluje skrytou pravdu, jež se týká nás všech. (mac000)

Dadel

Pozor, není to hraný film s dějem (i když se tak zpočátku snaží tvářit). Ani bych tomu neříkal dokument, je to spíš PŘEDNÁŠKA. Přednáška o rasismu vůči černochům v USA, hledající paralely s pronásledováním Židů za nacismu a s utlačováním nejnižší kasty v Indii. I když samozřejmě téměř všichni lidé souhlasí, že rasismus je špatný, způsob, jakým to podává tento film, tomu dělá medvědí službu. Křečovitý didaktismus, patos kapající až na podlahu a přepísknutá délka způsobí, že to skoro nikdo nedokouká do konce. Já ano, ale jen z filmověvědních důvodů (jisté kruhy se tento film snažily protlačit na Oscary, zůstalo naštěstí jen u tlačení). ()