Děti narozené dvakrát

Epizoda 6 (E06)

(epizóda)

Jak již víme, náhradní rodinná péče má v Česku dlouhou a proměnlivou historii. Už profesor Zdeněk Matějček, legenda české pediatrie, prokázal v šedesátých letech minulého století, že dítě vyrůstající, byť v náhradní rodině, je do života lépe vybaveno než to, které vyrůstá v ústavu. Stále znovu se o tom přesvědčujeme... Chlapce vhodného do adopce si Věra přivezla na jaře rovnou z porodnice. Na nové rodiče společně čekali sedm měsíců. Nedávno se konečně objevili. Jmenují se Lucie a Roman a všichni si padli do oka. Dnes společně vyrážejí k soudu podat žádost o předběžné opatření, které by jim mohlo dovolit odvézt si skřítka domů už za sedm dní... Chlapeček, kterého si přivezla z porodnice Jaroslava, čekal na rodiče o několik měsíců déle, než bylo nutné. Biologická maminka nestihla včas u soudu potvrdit své původní rozhodnutí a soudkyně neschválila předběžné opatření. Nicméně dočkali se všichni. Chlapec, osvojitelé i přechodní pěstouni, kteří budou za čtrnáct dní volní pro další potřebné dítě... Díky tomu, že se Monika s Václavem při přípravách rozhodli stát případně i pěstouny, ozval se i u nich „kouzelný“ telefon velmi brzy. Už týden navazují kontakt s chlapcem, který je aktuálně v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc...Jana s Petrem prošli zákonným i individuálním procesem příprav na osvojení. Každým dnem se mohou stát rodiči. Jestli se jimi stanou zítra nebo za rok ví jen Bůh, u kterého slouží budoucí teta Diana... Peníze, dávky a podpora všeho druhu pro naše hrdiny nebylo podstatné téma. Ale je důležité vědět, že vedle zákonné odměny je tu i pomoc dobrovolníků a Andrea vysvětluje, že jde především o úhel pohledu na věc: pokud je někdo ochoten dávat, neměli by se oni zdráhat dobře míněné dary brát. Po téměř dvouletém natáčení jsme byli svědky přijetí a předání devíti dětí a mnohých proměn života několika párů i jednotlivců. (Česká televize)