Klenoty pohraničia

Fenomén Jurkovič (E08)

(epizóda)
  • Česko Fenomén Dušan Jurkovič
Česko / Slovensko, 2023, 26 min

Básník dřeva. Básník barev. Spojoval nespojitelné. Člověk vytrvalý, zanícený, přísný, moudrý. Dušan Jurkovič byl ikonou slovenské architektury... Dušan Jurkovič patří k nejznámějším slovenským architektům, který položil základy moderní slovenské architektury. Během života prošel různými obdobími tvorby. Začal secesí, kterou tvořivě kombinoval se slovenskými či moravskými lidovými motivy, pokračoval modernistickými vlivy, které velmi originálním způsobem implementoval do svých děl a končil jednoduchým a čistým architektonickým výrazem funkcionalismu. Ke konci svého života přišel dokonce s vizionářským návrhem na levné typizované montované domy z cihlářských výrobků, které měly být pro dělníky. Společnost však tehdy nebyla na takovou novinku ještě připravena a Jurkovič ji už nestihl "dotáhnout". Jeho jméno se velmi často pojí s ikonickými stavbami jako například moravské Pustevny, díky kterým ho označili jako "básníka dřeva", či mohylou Milana Rastislava Štefánika na Bradle, z jeho novějšího období. Ve filmu Fenomén Jurkovič jsme navštívili nejen jeho známé stavby v Luhačovicích, Brně či Skalici, ale i jiné, sice méně známé, ale o to zajímavější než například nájemní dům Benedikta Škardy, sirotčinec či domky ve vinicích, které Jurkovič projektoval pro své přátele a rodinu. Každá Jurkovičova stavba nese svůj příběh, který jsme se snažili vypátrat, ve filmu uvidíme zajímavé archivy, některé dokonce až z 30. let minulého století či tajemné abstraktní animace, které se natáčely živě, v prostorách Jurkovičových staveb. (Česká televize)