Klenoty pohraničia

• Česko Zbojníci a pašeráci
Česko / Slovensko, 2023, 26 min

Réžia:

Marek Moučka

Film diváky zavede do severní části československého pohraničí, v níž na začátku 18. století působily zbojnické legendy Jánošík a Ondráš. V kraji, který dlouho sužovala chudoba a nepoměr mezi poddaným a vládcem, ožívají povstání rolníků. Reakcí na rebelii je násilí. Zbojníci jako takoví byli tedy jen přirozeným vyústěním napjaté společenské situace. Ve filmu navštívíme místa, po kterých zbojníci chodili, všímáme si, jak se země za těch 250 let změnila. V muzeu ve Frýdku-Místku vidíme historické mapy a artefakty, samotný život zbojníků nám přibližuje i Valašský sbor Portášsky, který v té době fungoval jako úhlavní nepřítel zbojníků. Dozvíme se, jakým způsobem zbojníky, nebo podle jejich slov „zlodějů“, honily. V Liptovském Mikuláši, kde byl Jánošík odsouzen a popraven, nahlédneme do průběhu soudních procesů a kriminality na začátku 18. století. Po Jánošíkovi zůstalo mnoho jmenovců, jeden z nich – řezbář, dodnes žije v osadě, kde se Jánošík narodil. I díky němu dostáváme na zbojníky a „starý svět“ autentický pohled. Ten komplexní dotvářejí odkazy na kulturu a kult zbojníků z komunistického období. Komunistům se kult Jánošíka hodil, protože bojoval proti líné buržoazii a pomáhal pracujícímu lidu. Ukázky z filmů, televizních a rozhlasových inscenací minulého režimu dnes působí komicky. Přesto měl tento kult významný vliv na kulturní dědictví tohoto regionu. Otázka či zbojníci byli čestnými, tak jak je známe z pohádek a bajek, zůstává během celého filmu. Opravdu brali bohatým a dávali chudým? Film se snaží o pravdivé odpovědi na tyto otázky pomocí odborníků, jakož i etnologů a politoložky, kteří také přinášejí kontext se současností. (Česká televize)