Klenoty pohraničia

Hrady (E03)

(epizóda)
  • Česko Kouzla hradů a jejich pánů
Česko / Slovensko, 2023, 26 min

Na česko-slvenském pohraničí najdeme desítky středověkých hradů a každý jeden z nich má svůj vlastní příběh. Čtyři z nich, dva na české a dva na slovenské straně hranic, navštívíme s naším průvodcem Mariánem. Odhalíme nejen jejich historii, ale i jejich tajemství, a dozvíme se, čím dnes tyto bývalé převážně strážní hrady žijí a kdo o ně pečuje... Chátrající gotický hrad Cimburk u českého města Koryčany začali v roce 1994 zachraňovat dobrovolníci z občanského sdružení Polypeje. Dnes se zde pravidelně pořádají kulturní akce. Při naší návštěvě hrad ožije rytíři a Marián se bude učit šermířskému umění. Kdoví, jak si poradí v závěrečném rytířském souboji... Na slovenské straně zavítáme na hrad Uhrovec u Bánovce nad Bebravou, ve kterém už dvanáct let žije kastelán Pavel Pavlis. Jeho vnuk bude Mariána po hradě doprovázet. Nevynechají ani unikátní románskou kapli se vzácnými freskami... Vlastníkem hradu Hukvaldy u Frýdku-Místku bylo od 16. století až po znárodnění v roce 1948 olomoucké biskupství. V minulosti na hrad často chodíval světoznámý skladatel Leoš Janáček, který se narodil v Hukvaldech. Nyní tyto historické prostory ožijí mušketýry a Marián si spolu s dětmi vyzkouší jaké je to bojovat s těžkými meči... Posledním hradem, který navštívíme, bude Čachtický hrad. Marián v něm přespí, protože se chce přesvědčit, zda zde opravdu straší a zda se po hradbách toulá Bílá paní, jak o tom mluví legenda. Nejvíce však tento hrad proslavila krvavá hraběnka Alžběta Báthoryová. (Česká televize)

Mariin

Zatím první díl, který jsem viděl. Ale jestli jsou i ostatní takové, tak potěš... Tohle je dokumentární brak! Bez logického rámce, bez řádu, chaotický slepený z hraní na válečníky, trapných pokusů o vtipnost a bulvárních informací. ()