Evil Does Not Exist

• Japonsko Aku wa sonzai šinai (viac)

Takumi (Hitoshi Omika) a jeho dcera Hana (Ajaka Šibutani) žijí ve vesnici Mizubiki nedaleko Tokia. Stejně jako generace před nimi žijí skromným životem v souladu s přírodním cyklem a řádem. Jednoho dne se obyvatelé vesnice dozvědí o plánu vybudovat poblíž Takumiho domu kemp, který by obyvatelům města nabídl pohodlný „únik“ do přírody. Když do vesnice přijedou dva zástupci společnosti z Tokia na jednání, je jasné, že projekt bude mít negativní dopad na místní zásobování vodou, což vyvolá nepokoje. Rozporuplné záměry agentury ohrožují ekologickou rovnováhu náhorní plošiny i jejich způsob života, což má následky, které hluboce ovlivní Takumiho život. (mac000)

Philcze

Zlo možná neexistuje, ale Hamaguči je ďábel. Záhada bez zdánlivého řešení, která vás několikrát pochválí, když jste na správné stopě po smyslu zápletky i názvu, aby ve správnou chvíli nechala kyvadlo spadnout až na zem. Magickorealistické pojednání o čím dál tím omezenějším prostoru pro životní izolaci, která ale sama může být předmětem sobeckosti, pokud člověk propadne deziluzi o splynutí s přírodou. Oproti poměrně jednoznačnému Drive My Car roztříštěné a hůř uchopitelné, ale tematicky snad ještě bohatší, minimálně na diskuzi po skončení, která jistě bude generovat bohatou škálu názorů. Nedovedu si představit, že by pro mě něco jiného bylo letos výš. 100 % ()

rivah

Pozoruhodný a obtížný film k posouzení chování a jednání stran - vesničanů a zástupců developera. Vzájemné nepochopení stran a hněv a reakce postižených na pozadí krásné, ale lhostejné přírody.(max.70%) ()

Ediebalboa

Japonská firma chce na venkově postavit glampingové centrum a starousedlíci by měli jedině přitakávat, protože co víc si přát než přísun kapitálu a tokijských turistů. Chyba lávky. Místní zastávají svoje vlastní hodnoty, které jsou jen těžko uchopitelné pro měšťany, co se v životě nedotkli ani sekery na dříví. Firemní vyjednavači přitom nejsou žádní kapitalističtí zloduši (ve srovnání s např. Europa), akorát žijí, a i vyrůstali ve světě na hony vzdáleném tomu vesnickému. Karty jsou tudíž rozdány velice nadějně, ale nebyl by to Hamaguči, kdyby neměl ještě žolíky v rukávu. Normálně nejsem fanouškem dlouhých rádoby uměleckých statických záběrů, jenomže zde má promyšlené dávkování tempa i střihu pro vykreslení kontrastu město/venkov své opodstatnění. Mnohé rozvleklé pasáže z úvodu filmu nabývají významu až s jeho postupným plynutím. Jako herce tu totiž musíte vnímat nejen lidi, nýbrž i přírodní elementy. Celé to vytváří téměř magický genius loci, kde si nejste jisti, jestli ta úcta místních k přírodě není trochu iracionální, anebo je oprávněná a za její nerespektování přijde trest. V závěru filmu si budete muset svou odpověď nalézt sami. Ale být přitom je rozhodně fascinující. [Viennale 2023] ()