Polský celovečerní hraný film se satirickou formou zabývá tou stránkou emancipace ženy, která se v naší době zvlášť dostala do popředí: jejím právem na zaměstnání. Zikmund Majevský, který je zaměstnán jako dílovedoucí, nechce za nic na světě připustit, aby jeho žena Irena nastoupila místo. Nebude přece jíst obědy v závodní kuchyni, od toho je manželka, aby mu vařila chutný oběd Ale Irena se s tímhle stavem nechce už dál smířit. Přihlásí se do řidičského kursu, aby mohla nastoupit jako řidička taxíku. Do kursu chodí „na černo", aby manžel nevěděl. Sousedky jí pomáhají, jak se dá, při obstarávání domácnosti. A obědy bere taky aby o tom Zikmund nevěděl v závodní kuchyni; a ku podivu se Zikmundovi zamlouvají. Irena složí řidičské zkoušky a jezdí s taxíkem. Brzy nato celé tohle její tajemství vyjde za komplikovaných a komických okolností najevo. Zikmundovi nezbývá než se smířit a manželčino zaměstnání schválit. (FILMOVÝ PŘEHLED 16 / 1956) (oficiálny text distribútora)

ripo

Po tom, co u nás loni Poláci ukázali se svou Syrenou, připadá nám jejich film „Ireno, domů!" spíše jen jako nesmělý nájezd na pole satirické tvorby, než jako seriosní satirický film. Myšlenka, námět? Boj ženy o její právo na zaměstnání, zaostalé názory manžela, který nechce ženu do zaměstnáni pustit. Lze jen schvalovat, i když se nám zdá, že tu film přichází trochu pozdě. A v našem případě se navíc ukazuje, že myšlenka a námět, i kdyby sebelepší a sebesprávnější, ještě nedělají dobrý hotový film. Základní myšlenka a námět nejsou zde totiž organicky rozvinuty tak, aby jednotlivé scény logicky rozvíjely základní děj a vyjadřovaly základní ideu. Autoři se dali často svést dynamickou rozpínavostí situací k jejich dalšímu a jakoby veselému rozvíjení — a přerostlo jim to přes hlavu. — Režisér filmu Jan Fethe je u nás známý filmem „Posádka" uváděným v r. 1953. Adolf Dymsza, který hraje Zikmunda Majevského, byl v Československu se souborem Syreny; vytvořil hlavní postavu v prvním polském satirickém filmu „Věc k vyřízení" (1954) a postavu Fredka ve filmu „Hledá se poklad" (1949). Filmový přehled 16/1956 ()