100 misí: Jak přežít Vietnam

(TV film)
  • USA 100 Missions: Surviving Vietnam
všetky plagáty

Piloti ve Vietnamu museli odlétat sto misí, než se mohli vrátit domů. Mnoho z nich to nedokázalo, ale byli i tací, kteří záměrně snižovali počet odlétaných misí, aby mohli dále vést své letky... Mezi lety 1965 a 1968 dalo letectvo Spojených států návrh americkým pilotům, kteří bojovali ve vietnamské válce, že když splní 100 misí, můžou se vrátit domů. Jenže to, co vypadalo jako jednoduchý slib, bylo ve skutečnosti mnohem složitější. Žádný z pilotů neměl naději, že tolik letů přežije. A šance, že budou zabiti nebo se dostanou do zajetí, byla drtivě vysoká. Protiletecká obrana Severního Vietnamu patřila k tomu nejnebezpečnějšímu, čemu američtí piloti museli do té doby čelit. Nejdůležitější cíle pokryla hustá síť protileteckých opatření. Stíhačky MiG a radarem naváděné střely země–vzduch pronásledovaly americké bombardéry po celé obloze. Nejvíce padaly letouny F-105 Thunderchief přezdívané Thud. Šance, že se jejich pilotům podaří splnit cíl 100 misí, byla v jednu chvíli dokonce méně než 50 %. (TV Prima)

Marze

Velmi netradicni exkurze k pilotum ve valce ve Vietnamu, pusobive odvypravena. Mam rad tyto mikropribehy ve velkych konfliktech. Neni tu sice moc kontextu, ale poskytlo mi to vhled do zivota americkych pilotu v 60.letech. Potesi to jak odpurce teto nesmyskne valky, tak ty, kteri miluji rychle letici letadla.Dokument na televizi Prima Zoom, kde je ke shlednuti v archivu. ()