Andílek

• Nemecká ríša Engelein

Prolog: Redaktor Schneider se konečně oženil, má přitom už pětiletou dceru Jostu. Protože jeho bratr, milionář Peter, který zrovna přijíždí z Chicaga, je poněkud puritánský, je nutné Jostu schovat a s vypůjčeným nemluvnětem předstírat rodinné štěstí.
Po dvanácti letech: Sedmnáctiletá Josta je v dívčím penzionátu. Vlasy jak roští, kouří, pije, randí s Theodorem a rozhodně není vzorem ctností. Když ji z penzionátu vyhodí, přichází další komplikace. Peter se definitvně vrací do vlasti, aby Jostě mohl odkázat své miliony, „neb ona jest mou jedinou dědičkou." Otec tedy dceru přesvědčí, aby předstírala, že je jí teprve dvanáct. Té se moc nechce, přesto však odjede ke strýčkovi na zámek a poněkud klackovitě hraje svou roli. Theodor ovšem čuje příležitost, vyhrožuje prozrazením a seznámí Petera se svou sestrou Metou. Josta se ovšem přes léto do strýčka Petera zamiluje. Jeho nesmělé randění s Metou různě sabotuje, dokonce se pokusí o sebevraždu a nakonec získá i dopis, ve kterém Metina matka radí, „jak toho idiota" získat. Když se pak vyjasní, že je jí už sedmnáct, svatbě Petera s Jostou nestojí nic v cestě. (Brejlil)

Brejlil

Vidět 32letou herečku, jak hraje 17letou dívku, která předstírá, že je jí dvanáct, to se nepoštěstí každý den. Navíc je v tom Nielsenová opravdu dobrá. Její Josta je nevychovaný spratek, který pro cigarety, chlast a chlapce nejde nijak daleko a když pak tráví prázdniny v roli 12leté, je opravdu nespokojená. Navíc se Urban Gad opět rozhodl využít jejího sex-appealu a opět ji vrhl do vln řeky, v komicky neúspěšném pokusu o sebevraždu. Andílek je zábavný i dnes, a to jsem opět viděl neúplnou verzi. Chybělo asi 15 minut, které obsahovaly i nepochybně zábavné dobrodružství Josty s důstojníky. ()

Bernhardiner

V době, kdy film byl ještě němý, byly na herce kladeny mnohem vyšší požadavky - svoje emoce a nálady museli dát najevo pouze prostřednictvím řeči těla a nikoli prostřednictvím svého hlasu. A Asta Nielsen v tom byla opravdu mistryně, když dokázala ztvárnit desítky rolí, komediálních i těch vážnějších. Škoda, že dnešní člověk si toho moc neužije, obrazová kvalita těchto děl je mnohdy bídná, jak je tomu i v tomto případě (nebo alespoň ve verzi, kterou mám k dispozici). 80% ()

radektejkal

Film jako stvořený pro "němohru a nožní artikulaci" Asty Nielsen. A přestože je starý více než sto let, obstojí před současnou kritikou více než chvalitebně. Kdybych pocítil nutkání (jako teď) podívat se na nějakou komedii (obecně nejsem jejich příznivec) z doby němého filmu, z 30 - 50 let minulého století nebo ze současnosti, sáhnu rozhodně do první přihrádky. Pozn. 1: za způsob, jakým přes kameru tehdy nazíral děj Karel Freund, by se nemusel stydět žádný dnešní kameraman. - A je to s podivem, zrovna dneska dávají v televizi Key Largo, ke kterému Karl Freund rovněž přispěl svojí hřivnou. Pozn. 2: V době natáčení bylo 12 let také její nemanželské dceři Jestě. ()