Od konce světa nic dobrého nečekejte

(festivalový názov)
  • Rumunsko Do Not Expect Too Much from the End of the World (viac)

Přepracovaná produkční objíždí Bukurešť, aby natočila kandidáty do propagačního videa o bezpečnosti práce. Všechno jde hladce, dokud se jeden z mužů nesvěří s třaskavou výpovědí. Groteskní výpověď o době, jíž vládne TikTok a divoký kapitalismus. (Dny evropského filmu)

rivah

Přepracovaná a špatně placená produkční asistentka musí natočit film se zraněnými pro rakouskou továrnu na nábytek a vytvořit video o bezpečnosti práce. . Ale při rozhovoru udělá prohlášení, že ji přiměli přepracovat příběh tak, aby vyhovoval podmínkám společnosti (černobílý film se střídá s barevným)....Ještě mladá blondýna vstane z postele, projíždí Bukureští a natáčí postupně záběry se zraněnými, komentuje. Přerušováno barevnými vypověďmi, např. podivného mužského obličeje s holou hlavou. Ve výpovědích hrají herci i neherci a mluví se o válce na Ukrajině, Putinovi, Orbánovi, židech a Rumunech....Satira o současnosti.(Na IMDb nadhodnoceno). Film zastupoval Rumunsko jako návrh na Oscara. ()

Glowski

Přesnější překlad názvu by zněl „Od konce světa si mnoho neslibujte“ – a po zkušenosti s filmem lze dodat: zejména spektakulární výbuchy a sentimentální loučení. Podle Judeho nejspíš zemřeme na přepracování ujařmeni zlými korporáty – a částečně to bude naše vlastní chyba, protože jsme zpohodlněli jako Dodo; ztratili schopnost intelektuálně kličkovat v současném světě, přišli jsme o přehled a nadhled.__________Třebaže o režisérově politické agendě mám jisté pochybnosti a jeho „Konec světa“ obsahuje zkratky nebezpečně blízké odstrašujícímu příkladu Rubena Östlunda, nelze ignorovat markantní rozdíl v přístupu obou tvůrců. Jude programově neusiluje o canneské vavříny a oslovení mas, na jeho vystupování není nic chladně vykalkulovaného; z „Konce světa“ je naopak patrná potřeba komunikovat co nejvíc vlastních poznatků a myšlenek, které načerpal jako teoretik-intelektuál-cinefil, lokající kulturu plnými doušky, a homo politicus s jasně čitelným, vyhraněným pohledem na svět.__________Judeův ohňostroj nápadů přitom drží pohromadě pevná formální kazajka. Svou metodičností může „Konec světa“ až nudit – relativně rychle lze popsat jeho kostru a všechny součástky –, na druhou stranu čím více tendujete k autonomnímu diváctví, čím více vás baví zkoumat různé detaily v rámci mizanscény, čím více intertextuálních odkazů (film, literatura, rumunská historie) rozpoznáte/budete chtít si dohledat – tím více se budete bavit. V tomto ohledu navíc „Konec světa“ dalece přesahuje možnosti literatury – popisu. Nevím o žádném současném hraném filmu, který by lépe zachycoval a tematizoval zkušenost pohybu mezi fyzickým a digitálním světem. Ve svém předchozím filmu si Jude pohrával s obrázky na rouškách, tady si hraje pozadím během hovoru přes Zoom.__________Po mistrovských Barbarech a nadprůměrném Pichu Jude stvrzuje pozici současného tvůrce, jehož každý nový film je událostí. Pokud chcete podrobněji poznat strukturu "Konce světa", doporučuji recenzi z The Playlistu. Pokud chcete lépe poznat Judeho, doporučuju prakticky jakýkoli rozhovor s ním – jeden tradičně skvělý vyšel na webu Film Comment. V prvé řadě ale samozřejmě doporučuji vaší pozornosti Judeho dílo. ()