Synduality: Noir

• Japonsko Synduality (viac)
Japonsko, (2023–2024), 9 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Kamera:

Sei Jamamoto

Takeo Ócuka, Aoi Koga, Nagisa Aojama, M.A.O, Ajaka Óhaši, Daiki Hamano, Konomi Inagaki, Taito Ban, Miku Itó, Daisuke Sakaguči, Fuminori Komacu, Júsuke Kobajaši (viac)

Když se z nebe snesl smrtelný jed blueschist, lidstvo uprchlo do podzemí, aby katastrofě známé jako slzy novoluní uniklo. O sto let později se lidé vrátili na povrch a začala nová éra. Nad zemí jsou neustále ohrožováni endery, proto s pomocí humanoidů s umělou inteligencí, takzvaných mágů, vybudovali nová obydlí, hnízda. O něco později, v roce 2242, se Kanata chce stát drifterem. Když společně se zkušeným drifterem Tokiem prozkoumává ruiny muzea, objeví mágyni Noir, která ztratila paměť. Noir nezvládá každodenní úkony, ale vyniká v boji proti enderům. Kanata se s Noir spojí a zjistí, co přesně život driftera obnáší. (Disney+)

Jeoffrey

Tahle variace na téma „Robot jako kamarád“ se mi nehodnotí zrovna lehce. Příběh není nijak extra originální, v první polovině mě i místy trochu nudil, v druhé se to však docela hezky rozjelo a autorům se podařilo z toho všeho (moc toho ale nebylo) asi vyždímat maximum. Animačně i hudebně se mi seriál líbil, dokonce mi ani moc nevadilo použití 3DCG na ty zdejší velké roboty a monstrózní Endery, sice to nebylo tak hezké jako klasická animace, ale nijak extra mi to nekazilo dojem. Co se postav týká, tak je to přesně jak to říká MystereKanata je prostě kopyto a já sledoval, jak se z něj postupně stává o něco menší kopyto, Noir je takové roztomilé budižkničemu, sympatické robotické štěně, které ale postupně začíná získávat nějakou vlastní osobnost. Pak je třeba Ellie, Kanatova skalní fanynka, která naštěstí postupně zjišťuje, že tohle je jako charakter tak nějak málo. Zpívající panenka Ciel s tajným poslání, která zjišťuje, že vlastně nechce být jen panenkou a splnit své tajné poslání. Dál pár tajemných postav (muž s černou maskou, muž s bílou maskou), které vlastně až tak tajemné nejsou a hodně klišé záporák, který mě ničím příliš nepřekvapil. Co se celkového hodnocení týká, tak první půlka za mě je lepších 6/10, druhá horších 7/10, tedy celkově tu máme zhruba 6,5/10 seriál, což jsou na mé stupnici ty nejslabší 4*. ()

DaweForeman

***První půlka anime*** Zpočátku to začne zajímavě, kdy tu máme apokalyptické prostředí a několik uzamčených měst, které se brání proti nepřátelům nazývaným Endeři. Mezi lidmi je speciální skupina Drifterů, kteří pomocí svých bojových mechů a nepostradatelných androidů snaží venku těžit speciální krystaly, aby si vydělali na své živobytí. Jedním z těchto drifterů je i hlavní hrdina nebo se alespoň pokouší o to, být jedním, ale bohužel krom svého mecha nemá potřebnou kvalifikaci a také svého androida. To se však všechno postupně změní. Bohužel hlavní hrdina je v tomto příběhu otravný - i když má občas světlejší momenty - a člověk nad ním vzdychá přesně stejně jako jistá postava z 12. dílu. Do toho tu máme také onu otravnou romantickou stránku, kdy se jistá osoba nedokáže vyžveknout a důležité momenty (jak už je to zvykem) jsou useknuty vnějším vlivem. Dalším celkem velkým mínusem je snaha o komediálnost na nevhodných místech a pak také určitá nedomyšlenost některých prvků (kajuty, kokpity, chování Enderů atd.). Tohle anime by udělalo dobře, kdyby se drželo v odhlečeném a přihlouplém dobrodružném stylu, než aby se pouštělo do mysteriózna a pletich. Po animační stránce to celkem jde, až na onu 3D grafiku a po hudební to taktéž není špatné. ***Druhá půlka anime*** Druhá část se nese už trochu v jiném duchu, kdy tu máme už určité poodhalování některých otázek, kdy se to zaměřuje více na dramatickou stránku. Přesto ale úplně základní otázku ohledně Enderů to nezodpoví a ani nijak nevyřeší. Obecně to bohužel vše trochu vyzní slabě, kdy je to zase jako obvykle předhazování jednoho ideálu přes druhý a chození do všeho po hlavě, než že by tam prim hrála akce a strategie. Určitě ale trochu zajímavější je zde onen vztah mezi jednotlivci a jejich androidy (především pak situace kolem Ciel). Bohužel to ale v závěru vyzní chabě, kdy to nemá originalitu a veškeré prvky se nemohou rovnat úrovni jiných anime. Animace pokračuje pak na stejné úrovni a po hudební stránce to je něco lepší. ()