Prázdné sítě

(festivalový názov)
  • Nemecko Leere Netze (viac)

Amir a Narges, dva milenci, o kterých by se dalo říci, že se narodili pod nešťastnou hvězdou. On pochází z chudých poměrů a po tom, co je propuštěn z místa číšníka, je nucen najít si práci v rybářské komunitě. Narges žije ve vyšší společenské vrstvě v takzvané „dobré rodině“. Zatím svůj vztah skrývají. K tomu, aby mohli uzavřít sňatek, musí mít Amir dost peněz na věno. Aby problémů nebylo málo, Amir zjišťuje, že součástí rybolovu jsou i nekalé obchodní praktiky… Celovečerní debut Behrooze Karamizadeho je realistickým dramatem ze současného Íránu, který bez příkras líčí boj za právo na lásku, které by nemělo být podmíněno penězi. (MFF Karlovy Vary)

JenYu

MFF KV 2023: Takovéhle filmy mě na festivalu baví - neobvyklé prostředí (zde Írán, rybáři), vztah muže a ženy, silný příběh bez příkras, gradace a kvalitní herecké výkony. Film jsem si vybrala jako znouze ctnost a nakonec se z něj vyloupl jeden ze snímků, který mě letos ve Velkém sále zaujal nejvíce. ()

EastWicka

Jakou šanci může mít naivní mladá láska v zemi, kde vládne korupce, nepřeklenutelné třídní rozdíly, a kde loni mravnostní policie umlátila dvaadvacetiletou Mahsá Amíní kvůli nesprávně uvázanému šátku? Strhující sociální drama iránsko-německého režiséra Behrooza Karamizadeho dává syrovou odpověď. Mahsáini vrstevníci, Amir a Narges, se scházejí tajně a ve vší cudnosti ve svém soukromém "obýváku" v torzu nedostavěného letoviska na břehu Kaspického moře. Pokud chce Amir jako ženich před bohatou Nargesinou rodinou (alespoň potenciálně) obstát, musí vydělat spoustu peněz. A právě moře mu takovou šanci poskytne.  Zdánlivě... moře už je takové.  Cena bude možná až příliš vysoká, a třebaže Amir plave jako ryba, vyhnout se sítím a neuvíznost v hlubině vyžaduje i přízeň osudu. Intenzivní Hamid Reza Abbasi příběh emocionálně táhne. Čím více se jeho Amir odchyluje od vlastních morálních zásad a čím zoufaleji jde za svým cílem, tím je zajímavější. Roztomilá, dětsky naivní Narges do propasti nenahlédne, což je možná škoda. Její představitelka, Sadaf Asgari, měla na premiéře vlasy ostříhané nakrátko... Po dlouhém potlesku ve Velkém sále Thermalu si režisér - a nejen on - otíral slzy. V té chvíli se snad nedalo myslet na nic jiného, než na to, aby mladá iránská dvojice, a celá její generace, měly v reálném světě šanci na lepší život. ()

sarulefilm

KVIFF57: Hlavní hrdina se připlete do nelegálního obchodu s rybami, aby měl peníze na svatbu se svou láskou. Moc hezky natočený film, který má temnou atmosféru tmavých ulic a rozbouřeného moře. Prostředí do kterých se Amir dostává jsou vzrušující, jelikož je to opravdu ta práce, kdy se musí skrývat před úřady a rybáři vlastně žijí v úplném odloučení od civilizace. Zajímavý je i ten pohled na íránskou společnost. Hlavní herec byl skvělej a film mě opravdu zaujal. ()

POMO

Technicky i herecky v pořádku, myšlenka jasná a vždy aktuální. Dějově ale slabé, málo dramatické, nevzrušivé. A bez artových vložek, které to mohli udělat zajímavějším. [Karlovy Vary IFF] ()

david141474

(KVIFF 2023) Po těch dvou krávovinách, tohle přišlo jako dar z nebe. U tohoto filmu nemám problém s ničím, snad krom poslední scény filmu, která nedává žádný smysl. Už od začátku jsem byl přesvědčen, že tohle nebude jako ty předchozí 2 sračky, nakonec jsem měl pravdu a film Prázdné sítě mě velice překvapil. Ani minuta filmu nenudila. Byl jsem do toho filmu neuvěřitelně vtáhnut a zajímala mě každá další scéna. Atmosféra byla velice solidní, herecký výkony a děj taky. S tímto filmem jsem nadmíru spokojen, hlavně po těch krávovinách takový světlo na konci tunelu. Nikdy bych neřekl, že téma rybaření a černý trh může být tak zajímavý. No a v tomhle filmu to teda zajímavý bylo. No ale největší problém mám s finální scénou. 8,5/10 Až na tu finální scénu, byl film velice kvalitní! (Lázně III - 4.7.2023) ()

V Karlových Varech byly předány ceny

V Karlových Varech byly předány ceny

08.07.2023

Sedmapadesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se v sobotu večer po devíti dnech plných filmů, hudby a dalších kulturních zážitků uchýlil ke svému závěru. Ve velkém sále hotelu… (viac)