radektejkal

Hlavním důvodem, proč dávám přednost této (první) verzi před novější z roku 2005 je přesvědčení, že právě ona přesněji odpovídá literární předloze. Obecně je to samozřejmě jedno, režisér může k literární předloze přistupovat jak chce, ale já jsem se chtěl (podobně jako u tří Iwanskiewiczových povídek zpracovaných Wajdou) dívat na Iwanskiewicze, nebo jsem ho tam chtěl alespoń cítit. Jerzy Zarzycki využívá více původních dialogů, které slouží nejen prostému objasnění děje, ale obsahují především nezbytný psychologický potenciál. Jestliže nová verze komentuje psychické pochody často na akční rovině (mnohdy ne zcela kompatibilní s klinickou osnovou, jako je třeba souboj borců na mokřadu či scéna na loďce), zde se díky nepřítomnosti větších akcí a nadměrného vzrušení lépe dostáváme do nálady postupného rozkladu. Ola, podobně jako Viktor v povídce Slečny z Wilkova, se stala účastníkem určitého děje (u Viktora to byla válka), který nějak skončil. Ola se (jako by nic) vrací zpět do školy, ale nikdy už to nebude stejné jako dřív. - Dialogům jsem rozuměl jen proto, že jsem si předtím přečetl Iwanskiewiczovu povídku v polštině i češtině. ()