Polská barevná veselohra o budovatelích nové Varšavy. Vypráví o Hance Ruczajové, která s vesnickým uměleckým souborem navštíví Varšavu. Město ji nadchne; má na tom zásluhu také sympatický zedník Janek Szarliňský, s kterým se tam seznámila. Brzy odjede Hanka do Varšavy natrvalo jako zednička a pracuje v Jankově partě. Mistru Ciepielewskému, který nevěří, že by z ženy mohl být dobrý zedník, se podaří vnést nedorozumění mezi Hanku a Janka. Rozejdou se a Hanka odchází na jinou stavbu. Se svou ženskou partou se jí podaří dosáhnout vysokého výkonu a postavit v brigádnických hodinách, z ušetřeného materiálu Dům zedníků. Při jeho slavnostním otevření se Janek s Hankou smíří a mistr Ciepielewský kapituluje před zedničkami. (FILMOVÝ PŘEHLED 29 / 1954) (oficiálny text distribútora)

ripo

I polská kinematografie se snaží překonat krisi ve veseloherních námětech a snaží se vytvářet svou vlastní socialistickou veselohru. Nechceme tvrdit, že film „Příběh na Marienštadtě" by byl již touto novou veselohrou, ale je víceméně podařeným pokusem o ni. I když se scénáristovi Ludwiku Starskému a režisérovi Leonardu Buczkowskému nepodařilo zbavit se důsledně neblahého dědictví starého veseloherního klišé, přesto svým zpracováním námětu o překonání zastaralého názoru, že jsou práce, které žena nikdy nemůže s úspěchem vykonávat, pomohli polské filmové veselohře dospět o kus kupředu. Proti naší starší veselohře „Štika v rybníce", je polské zpracováni podobného námětu realističtější a má potřebnou veseloherní svěžest. — Flint byl promítán v soutěži na VIII. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v r. 1954. Filmový přehled 30/1954 ()

• Jedná se o první barevný polský hraný film. (ČSFD)