Abrigo Nuclear

všetky plagáty
Brazília, 1981, 86 min

Willy Kufalt

FILMOVÝ SCI-FI MARATON 2023 – země č. 31: BRAZÍLIE: Po více mizerných zkušenostech ze starých zapadlých a zde téměř či vůbec neobjevených sci-fi jsem ani nedoufal, že tenhle x týdnů v PC bokem ležící vykopaný objev z Brazílie by mě mohl seriózně zaujmout. Jenže stalo se... ono to mělo atmosféru, napětí, v rámci komorního pojetí sci-fi slušné tempo, i s levnější studiovou výpravou zdařilé vizuální provedení futuristického atomového krytu s počítačovým systémem. Téměř celý děj se odehrává po nukleární katastrofě v krytu, kde vedle sebe přežívají zachránění obyvatele planety včetně vědců a pár odvážlivců se postupně navzdory přísnému systému odhodlá ke vzpouře v podobě útěku na zemský povrch s možnou vyhlídkou na pokračování pozemského života po utichlých explozích. Možná to byl v rámci futuristické vize záměr, ale trochu mi scházely výraznější emoce snad u všech postav a především mi strašně šla na nervy hlavní ženská postava, přísná diktátorská vědkyně i vůdkyně Ava, která sice budit nesympatie měla, ale její ztvárnění mi občas připadalo jako nemístní parodická karikatura východní komunistky. Na slabší 4 hvězdičky Abrigo Nuclear ale přesto vidím, nakolik si film udržel atmosféru, jistou důstojnost zpracování i mou pozornost po celou dobu. Vize vzniklého totalitního systému v krizové situaci, kdy dobře míněná záchranná opatření přechází časem až do zákeřného omezování základní lidské svobody, je zajímavá a nadčasová.   // PS: Samotný režisér Roberto Pires si zahrál poměrně výraznou postavu vzpouřence Leta. [75%] ()