Dokumentární fikce T. Dianišky ze zákulisí atentátu na R. Heydricha, v níž se skutečný příběh prolíná s komiksovou nadsázkou, popkulturními citacemi i drsným humorem... 294 statečných napsal Tomáš Dianiška pro Divadlo po Palmovkou, kde ji také s tamním souborem nastudoval. Jak název hry napovídá, protagonisté operace Anthropoid nejsou v tomto případě hlavními hrdiny. 294 statečných odkazuje k lidem z domácího odboje, kteří za pomoc parašutistům zaplatili životy a jejichž jména dnes nesou ulice v Libni a přilehlých pražských čtvrtích. S historickými fakty nakládá T. Dianiška s respektem, ale současně poměrně volně a zákulisí „největšího hrdinského činu našich dějin“ líčí i za pomoci humoru, často hodně černého. To spolu s nadsázkou a estetikou inspirovanou komiksy a filmy Quentina Tarantina překvapivě velmi autenticky přibližuje okolnosti, za jakých se člověk rozhoduje riskovat svůj život. 294 statečných v inscenaci zastupují Jan Zelenka Hajský v podání Dennyho Ratajského, Oldřich Vosmík, kterého hraje Martin Hruška, Marie Nováková a její dcera Jindřiška v podání Gabriely Míčové a Kamily Trnkové a teta Moravcová (Ivana Wojtylová) se synem Aťou (Denis Šafařík), jehož pohledem je příběh do značné míry nahlížen. (Česká televize)

papilon395

Měla jsem příležitost vidět tuto hru na divadle, kde ve mně zanechala silný dojem. Tomáši Dianiškovi se podařilo neotřelým, zkratkovitým a soudobým způsobem vyprávět příběh rodin, které pomáhaly skupině parašutistů kolem Kubiše a Gabčíka. Nechala bych hrát všem středním školám. Nejen popis událostí, ale i duch doby, emoce, chování jednotlivců a, jak už název sám napovídá, statečnost. Je smutným paradoxem, že v dějinných konfliktech riskují a obětují svůj život ti nejlepší z nás. ()

Amonasr

Výtečná divadelní inscenace, která svým moderním pojetím přibližuje hrdinství odbojářů spojených s likvidací R. Heydricha určitě lépe než pietní patos, který by se dal u takového tématu běžně očekávat. Plný počet hvězdiček nedávám jen proto, že některá humorná místa byla pro mne až příliš zbytečně parodická. Je to ale věc vkusu, chápu, že mladší divák na to nemusí být tak přecitlivělý. ()