Len my dvaja

• Česko Jen my dva (viac)

Blanche se bláznivě zamiluje do Grégoira. On má všechno, co si jen žena může přát, jejich vztah nabírá na síle a vášnivosti: vezmou se a žijí spolu. Jenže to, co následuje, není pohádka. Blanche je izolovaná od svých blízkých, zejména od svého dvojčete Rose, a nakonec se ocitne v pasti majetnického a nebezpečného muže. Film zobrazuje, jak ženy snášejí podřízenou roli a trpí násilím. Snímek, na jehož scénáři se podílela Audrey Diwanová, se nesoustředí, jak je u takových dramat zvykem, na napětí a vyústění, ale na mechanismus ovládání a na ženskou sebedůvěru – na odvahu prolomit mlčení. Režisérka Valérie Donzelli se vydává do šedé zóny, kde se ovládaná žena stává obětí kompromisů a kde agresor balancuje na hraně mezi něhou a násilím. (Film Europe)

Ivi06

Na začátku je vše jako v pohádce, Blanche našla svého prince na bílém koni… nakonec se ukáže, že to bylo moc krásné, než aby to byla pravda. Celou dobu jsem přemýšlela nad tím, jestli film může mít stejný emoční dopad na lidi, kteří situaci, která je ve filmu vykreslená, nikdy nezažili. I když jsem na vlastní kůži zažila pouhou desetinu toho, co hlavní hrdinka Blanche, je to pro mě film velmi osobní, se silným, reálným a důležitým tématem. Vyzdvihnout musím oba herce. Virginie Efira je ve Francii milovaná hvězda a v tomto filmu dokazuje, že právem. A Melvil Poupaud, je zde ohromně šarmantní a zároveň děsivý, tak jak manipulátoři někdy umějí být. Utkvěl mi v paměti i klavírní hudební doprovod, opravdu krásná hudba. Jedno z nepůsobivějších dramat letošního Cannes. [Festival de Cannes 2023] ()