EOS: Příběhy umění z Tokia

• Česko Exhibition on Screen: Příběhy umění z Tokia (viac)
Veľká Británia, 2023, 90 min

Příběhy umění z Tokia mapují skrze výstavu v oxfordském Ashmoleově muzeu 400 let neuvěřitelně dynamického a pestrého umění japonské metropole – od jemných dřevotisků Hokusaie a Hirošiga, až po pop artové plakáty, současnou fotografii, mangu, film a nová pouliční díla. Režisér David Bickerstaff využívá tuto úspěšnou výstavu jako odrazový můstek k následné cestě přímo do Tokia a hlubšímu prozkoumání tamního umění. Film tak detailně zachycuje město, které se za posledních 400 let své nesmírně bohaté, ale často i bolestivé historie stalo jedním z nejživějších a nejzajímavějších měst na této planetě. (Pannonia Ent.)

Raz2

Pokud vás zajímá umění a navrch máte rádi japonskou kulturu, tohle je pro vás. Hezky zpracovaný průvodce výstavou, který dává díla do kontextu. Např. mě zaujalo, že do příchodu západní kultury Japonci nerozlišovali mezi řemeslem a uměním. Měli pro to jen jedno slovo. Líbili se mi hlavně současní mladí umělci. Historický exkurz byl sice také zajímavý, ale živé umění je přece jen mému srdci bližší. ()