Lev má sedm hlav

(festivalový názov)
  • Kongo Der Leone Have Sept Cabeças (viac)

Mezinárodní originální název odkazuje k multikulturnímu prostoru Afriky, kde se příběh odehrává. Všichni soupeří se všemi – kolonialisté, místní vládci, americký agent, krásná žena i církev. Jde o jediný film Glaubera Rochy, který je velkou divadelní hrou, plnou divokého absurdního humoru a historických mystifikací. Film je věnován významnému brazilskému kritikovi Paulu Emiliovi Salles Gomesovi (zemřel v roce 1977), který je autorem textu o brazilské kinematografii s názvem: „Koloniální stav?“ publikovaného v roce 1960. (LFŠ 2007) (oficiálny text distribútora)

Bluntman

"Lev má sedm hlav je mým prvním filmem, jehož základním tématem je zamyšlení nad možnostmi politického filmu pro třetí svět. Završením této zkušenosti je také můj posledni film Diáz a pastýř, který je popřením filmu a jazyka," napsal Rocha, též kritik a teoretik, do Cinéma 70, č. 150, listopad 1970. Vliv Godarda, Ejzenštejna a dalších je víc jak patrný, stejně jako fakt, že se jedná spíše o teoretický nežli praktický film. Diskontinuální střih, častá práce s juxtapozicí, nesednoucí zvuk a zábavné vložky... Hlavní rozdíl mezi Rochem a Godardem je v tom, že Godard bourá normy a lidi, kteří se v jeho filmech objevují, jsou tezovitými figurkami, u Rochy to jsou skuteční lidé, žijící a dýchající. Projevuje se zde i Rochova nedůvěra vůči médiím a zachycováním "reality", opětovně po Zemi v transu se ztrácí realita a je nahrazena simulakrem. Akorát ta kvalita kopie, kterou jsem měl možnost vidět, je jak z 60 let staré videokopie, na kterou sedal prach a předtím byla hodně hrána, což na působivosti a alegoričnosti díla ubírá. Nic pro estéty, obdivujicí Diaze a pastýře a Zemi v transu. ()

strougy

Sic to trpí některými neduhy tak typickými pro avantgardu, například ta častá nutnost veškeré monology do kamery vykřičet, prvek, který mi vždy leze značně na nervy, tak jako trefné vystižení dekolonizace Afriky a následné postkoloniální doby mi to přišlo, i s přihlédnutím k mým značně omezeným vědomostem, velmi výstižné. ()

Martin741

Objaveniu rezisera Glaubera Rocha vdacim za to, ze nesledujem plane kecy na filmovej teorii a zae som namiesto filmovej teorie radsej zaviedol filmovu prax : 77 % ()