Klenoty středověké Paříže

(TV film)
  • Francúzsko Conciergerie, Sainte-Chapelle - Mégastructures au coeur de Paris (viac)
Francúzsko, 2022, 51 min

Réžia:

Sandrine Mary

V srdci Francie, na pařížském ostrově Ile de la Cité, vyrostl jeden z nejmajestátnějších královských paláců středověku. Co se z něj dochovalo dodnes? ... Z velkolepého královského paláce, postaveného na počátku středověku v centru Paříže, se dochovaly dvě památky: Sainte-Chapelle, největší a nejvelkolepější palácová kaple své doby, která tehdy krásou a významem předčila i vznikající katedrálu Notre-Dame, a Conciergerie, sál impozantních rozměrů. Tyto dvě jedinečné stavby vznikly díky uplatnění mimořádně náročných stavebních technik a patří ke klenotům středověké architektury. (Česká televize)

rivah

Skvělé výsledky francouzského středověkého stavitelství, stavby postavené na močálu a zčásti na řece kombinují kámen a sklo se železnými svorníky. ()

Marze

Na Karlově univerzitě jsem chodil na předmět k prof. PhDr. Ing. Janu Roytovi, Ph.D., DSc. Základy křesťanské ikonografie zaměřeném na výzdobu a umění katedrál a dalších sakrálních skladeb. Tento dokument na České televizi se zaměřuje na jejich stavební prvky, architekturu. ()