České počasí

Česko, 2023, 26 min

Réžia:

Jan Sládek

Petr Hradil (sprievodca)

Výkyvy počasí jsou stále častější. Ale proč a jak vlastně extrémní klimatické jevy vznikají? Znalci přitom říkají, že z dlouhodobého hlediska vývoje počasí na naší planetě i v České republice nejsou ničím výjimečným. Extrémní počasí nebo extrémní klimatické jevy zahrnují neočekávané, neobvyklé, drsné nebo nesezónní počasí. Často jsou extrémní jevy založeny na historii zaznamenaného počasí v dané lokalitě a jsou definovány jako počasí v nejneobvyklejších deseti procentech. Mezi hlavní typy extrémního počasí patří vlny veder, studené vlny a tropické cyklóny. Dopady extrémního počasí se projevují v rostoucích ekonomických nákladech, ztrátách na lidských životech, suchu, záplavách, sesuvech půdy a negativních změnách v ekosystémech. Existují důkazy, které naznačují, že současná změna klimatu zvyšuje periodicitu a intenzitu některých extrémních povětrnostních jevů. Současné klimatické modely ukazují, že rostoucí globální teplota zesílí extrémní jevy počasí na celém světě. Ale u nás v Čechách sledujeme počasí už mnoho let a některé extrémní jevy, které nám připadají zcela nové a překvapivé, byly ve skutečnosti v minulosti běžné. (Česká televize)

Marze

Takže nás čekají stále větší extrémy počasí v důsledku změn klimatu a již se projevují. Na Zemi již způsobily větší škody než obě světové války dohromady. Pobavily mě předpovědi vědců do konce století - buď se všechno zlepší působením sluníčkářů, zhorší , nebo půjde katastroficky do pr...což bude satisfakce pro ekologické alarmisty.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/14219773949-ceske-pocasi/421235100181008/ ()