České počasí

Česko, 2023, 26 min

Réžia:

Jan Sládek

Petr Hradil (sprievodca)

České počasí se prostě tvoří úplně někde jinde než u nás, to se dalo čekat. A může za to mimo jiné právě tlak. Jaké tlakové útvary nejvíce ovlivňují vývoj a předpověď počasí právě v České republice? Ty nejdůležitější jsou: azorská tlaková výše, islandská tlaková níže, sibiřská tlaková výše a íránská tlaková níže. Nevýhoda je, že se nedrží pořád na stejném místě, hýbou se a vyvíjejí během roku, a navíc občas posílají níže své brázdy a výše své hřebeny klidně až k nám do Česka. Islandská tlaková níže v létě částečně oslabuje a posunuje se na západ. Po jejím jižním okraji se do Evropy dostává vlhký oceánský vzduch z Atlantského oceánu. Sibiřská tlakové výše vzniká nad ochlazenou střední a severní částí Asie se středem nad Mongolskem a její vliv se promítá také do charakteru počasí ve střední Evropě. V letním období se vzduch nad asijským kontinentem rychle zahřívá, pole vysokého tlaku vzduchu mizí a je vystřídáno rozsáhlou oblastí nízkého tlaku, kterou představuje íránská tlaková níže. I ta může v letním období ovlivnit počasí jižní a střední Evropy. (Česká televize)

Marze

Domeček na měření tlaku s panáčkem a panenkou jsem v dětství měl doma také. Ale princip měření jsem se dozvěděl až zde. Vysoký tlak tedy vždy proudí jak řeka vduchu do tlaku nízkého. Pěkné počasí do ošklivého.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/14219773949-ceske-pocasi/421235100181004/ ()