Velkolepé oceány

• Veľká Británia Epic Oceans
Veľká Británia, 2021, 3x50 min

Vydejte se spolu s tvůrci za poznáním velkolepých oceánů a života v nich... Naše oceány jsou rozlehlé a podivuhodné. Zároveň jsou nejméně prozkoumanou oblastí na Zemi. Přestože se považujeme za rozvinutou civilizaci, která pátrá po odpovědích na všechny velké neznámé, vůči moderním problémům ukrytým pod vlnami zůstáváme překvapivě neteční. Kvůli oteplování planety jsou naše moře pod tlakem a každý tvor se s tím musí vypořádat svým vlastním způsobem. Co přesně plave pod hladinou oceánů? A jak si jednotliví obyvatelé této nesmírné podmořské říše dokážou poradit s aktuálními životními překážkami? I když víme, že dva nebo tři stupně teploty navíc způsobí obrovské rozdíly a naprosto změní celý svět, pořád máme jenom mizivou představu o tom, jaká epická dramata se odehrávají v hlubinách. Aby přežil, musí se každý přizpůsobit novým podmínkám. Týká se to obyčejného bahňáka, stejně jako velkého bílého žraloka. Tato přírodovědná minisérie se postupně zaměřuje na oblasti pobřeží, mělčin podél útesů a otevřeného moře. Sledujte, jakými geniálními způsoby se malí i velcí obyvatelé oceánů vyrovnávají s problémy, které jim způsobuje oteplování Země. Zatímco někteří to mají těžké, jiným se daří spojit síly. Nenechte si ujít strhující a dramatické příběhy z epických oceánů. (TV Prima)

Marze

Shlédl jsem na televizi Prima Zoom prvni, druhý a třetí dil, které jsou vlastně takové přehlídky živočichů. Jsou zde pěkné podvodní záběry, atraktivní jsou hlavně ty na korálových útesech. Vypadá to hezky a klidně, ale všichni tady loví. Objeví se zde i transoceánský poutník vyhýbající se lodí žralok. Magické místo je hrana útesu, kde proudí studená voda z obřích temných hlubin. Ve třetím dílu mě zaujaly podmořské hory uprostřed oceánu, z nichž některé vyčuhují nad hladinu a poskytují rybím migrantům odpočinek. ()