Korunovácia Karola III.

(relácia)
  • Slovensko Korunovácia kráľa Karola III. (viac)

Britský kráľ Karol III. bude oficiálne korunovaný 6. mája 2023 vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Buďte spolu s TV Markíza pri tom! V štúdiu v Záhorskej Bystrici privíta moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová zaujímavých hostí. Priamo v Londýne bude dianie monitorovať naša vyslaná redaktorka Ivana Miklánková. (TV Markíza)

misterz

Také čačky-mačky v praxi, ktoré v dnešných časoch môžu pre mnohých vyznievať smiešne, no na druhú stranu je pekné, že niekde sa ešte dbá na tradície, bez ktorých by sme tu neboli. Priemer. 60/100 ()

Big Bear

Koukal jsem se na korunovaci z mnoha důvodů. Jednak si myslím, že to byla mimořádná událost světového významu. A ať si odpůrci monarchie brblají jak chtějí a tvrdí, že král vlastně nemá žádné pořádné pravomoce Třeba krom velení nad armádou... To jen aby se pak někdo někde v úžase nedivil, že se u něj na druhé půlce světa objeví letouny RAF, jako tenkrát nad Falklandami bombardéry Avro Vulcan :-).   Za druhé mám rád Anglii.  Koruna k Anglii patří už přes tisíc let a je její nerozdílnou součástí. Obdivoval jsem královnu Alžbětu a doufám, že i Karel III svůj relativně krátký čas pro kralování využije ke všemu dobrému, co tato služba bude vyžadovat. Sám to řekl. ,,Přicházím, abych sloužil". Jak v den korunovace kdosi poznamenal, korunovace - je překrásná podivnost a skutečně jsem to tak vnímal i já. Jako by uprostřed dnešní divoké doby pevně jako skála stálo britské království, které zatím přečkalo nespočet pohrom unitř sebe samotného i v rámci turbulentně se měnícího světa kolem. Opět smekám před královnou Alžbětou, která si toho většinu musela vypořádat sama od poválečných dekolonizací počínaje po skandály s princeznou Dianou konče.  A tuto jakousi jistotu z trvajícího království vnímají i sami britové a nejen oni. Myslel jsem si, že se smrtí Alžběty dojde k rozpadu zemí commonwealthu.  Hádal jsem, že hlavně Austrálie a Nový Zéland se odtrhnou. Nějaké náznaky i byly. Ale kupodivu, teď opět s Kanadou v čele se hlásí ke koruně. Mám z toho radost. Jak stárnu, nemám rád moc velké změny. Obzvláště ve věcech zaběhnutých a zdá se, že i  fungujících. A za třetí, je to prostě taková pohádka v reálném světě. Králové, starodávné trůny, jablka a žezla, korunovační meče, církevní hodnostáři, nádherné kočáry, královská stráž, princové a vévodkyně... Ať už jsou to královské svatby, pohřby či korunovace, je prostě zajímavé to sledovat. A kdo má rád Anglii jako já, zcela jistě ho sledování korunovace vnitřně těšilo aniž by to nějak racionálně dokázal vysvětlit. * * * * ()

Peddro

Koukal jsem na to, protože miluji tradice, a pokud bych byl Brit, tak bych byl monarchista. Ne, že bych byl příznivcem návratu monarchie u nás, to ani náhodou, ale k Británii to patří. ()