Surové diamanty

• Belgicko Diamonds (viac)

Marnotratný syn až po uši zadluží rodinnou firmu, která v Antverpách zpracovává diamanty. Jeho bratr se proto musí po dlouhých letech vrátit, aby zachránil, co se dá. (Netflix)

Fr

„V NEJHORŠÍM SNU BY MĚ NENAPADLO, ŽE NĚCO TAKOVÉHO PROVEDU. ZAČALO TO MALÝM KRŮČKEM DO TMY. A PAK BYL DALŠÍ A DALŠÍ. TEĎ JE KOLEM MĚ TAKOVÁ TMA…“  Takovej poklidnej začátek – ale co, zajímá mě prostředí ortodoxních židů… a navíc jsme mezi obchodníky s diamanty, takže dvě exkurze v jednom! Postupně to nabírá na zajímavosti, ty jejich zvyky, pravidla… a řeší se ten „big problem“. Upozorňuju, že to není optimistickej seriál. Některý postavy jsou „v pasti“ už jen kvůli svým kontaktům. No a samozřejmě kvůli chování. Je to dramatický a mě nejvíc sere, že nemám komu fandit. Hlavní postavy jsou takový lůzři, a ty jejich rozhodnutí…  /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Příběh se odehrává v CHAREDIM komunitě, což jsou lidé vyznávající nejkonzervativnější směr ortodoxního judaismu a judaismu vůbec. 2.) Obšírněji o tématu židovských Antverp vypráví film nizozemského režiséra Jeroena Krabbeho s názvem „Left Luggage“. 3.) Thx za titule „Petr Remis Čermoch“. ///                         PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  ** ()

BIG.NINE.CF

Celé je to zbytečně roztahané do 8 dílů. Zajímavý námět, ale neschopný a nesympatický hlavní "hrdina" (s důlkem v bradě a krátkýma nohama), co si o sobě myslí že je James Bond, ale nic mu nevychází, tak jenom slibuje, udává a ubližuje všem kolem sebe. Do toho střípky ze života Židů a jejich prazvláštní víry. No, prostě další z mnoha Netflix rychlo kvašek.... ()

Warhorr

Tak tohle je snad největší překvapení od Netflixu ever. Pro začátek, pokud Vám vadí celkově židovské prostředí a vše okolo něj ( bohoslužby, modlitby, svatby, svátky ) a je to prosti srsti, raději se do toho nepouštějte, jelikož je tady toho habaděj. Mě třeba přišlo zajímavé přiblížení diamantového trhu v podání Židů i ukázka jejich filozofie a tradic, nikterak mi to nevadilo a ani neovlivnilo. První díl je takový nemastný neslaný, ale dal jsem tomu šanci a ve finále jsem ohromně překvapen. Velká diamantová firma a bohatá rodina v jednom se dostane do úzkých po smrti z jednoho synů. Na to po 15 letech přichází člen rodiny, který dal tomuto životu sbohem a utekl. Avšak výčitkami a svými činy je ihned vržen do neskutečného víru událostí, který snad nemá konce. Manipulace, machinace, zastrašování, vydírání, korupce, praní špinavých peněz. Brutálně napínavé, když už se zdá, že se vyřeší jeden problém, nastane ihned další. Tady nemá nikdo a nikdy klid až do posledních minut celé série. Jedna sračka střídá druhou. Někdy je toho až tolik, že dostat se ze všeho snad ani nemůže být možné. Hlavní protagonista a sourozenci jsou neustále pod obrovským tlakem ( albánská mafie, prokuratura, konkurence a nasraná tchýně ). Všichni mají však jednu společnou věc, nezastaví se až do konce, jedou nadranc a jsou schopní obětovat cokoliv a kohokoliv, Žádnou velkou akci tu nečekejte, napůl drama napůl thriller. Je tu i jedna romantičtější linie, která mohla asi dostat méně prostoru ale rozhodně to není nic, kvůli čeho by seriál ztrácel na kvalitě. Je to plné intrik a zrady. Nikdy nevíte, kdo co zamýšlí a jak co dopadne. Paradoxem je, že seriál vlastně nemá v hlavních rolích kladné postavy. To co rodina dělá vždycky něčím smrdí, i když to zamýšlejí dobře kvůli prospěchu firmy či soukmenovcům. Takový Dexter, který však nevraždí. ()

VLADEK

Velmi slušná série s nevtíravým autentickým vhledem do belgické charedim komunity, která je co do počtu  třetí v pořadí, po Izraeli a USA. Pokud jde o obchod s diamanty, tak také je tam lehce naznačen "úpadek vlivu", ale pokud vám tady někdo začte tvrdit, že na diamantové burze převážně obchodují židé, tak si můžete být jisti, že si vymýšlí, protože tomu tak u surových diamantů už dávno není. A dalším bonusem je, že se tady opět odkopají místní antisemité a primitivové. ()

petikacka

Tak to jsem fuuuckt nečekala! Nečekala jsem nic od seroše z belgických Antverp a její diamantové čtvrti, kde obchodují převážně Chasidé, kteří jsou echt ultra ortodoxní ( ty paruky jejich manželek jsou příšerné, ale jinak by musely nosit šátky nebo hučky, no skoro jako muslimové?!). A po aféře krvavých diamantů její věhlas pomalu upadá. No a do této situace se vrací černá ovce rodiny, syn Noe, který měl být vyvolený, ale který zběhl do Londýna poněvadž nechtěl být vůbec se svou rodinou jakkoliv spojován. A vrátil se pouze proto, že jeho bratr spáchal sebevraždu což je pro vlastně všechna náboženství totální hřích. A tak se tady rozbíhá příběh za záchranu rodinné firmy s diamanty, ale zároveň hodně ukazuje život ortodoxních židů v dnešní době, který je naprosto šokantní pro normálního ateistu dnešní Evropy resp. Česka. Jednoho napadá, že to snad ani není možné, žít v dnešní době a v tak kapitalistické zemi jako je Belgie, tak prehistorickým způsobem, který se ovšem týká pouze žen a dětí. Ta jejich pravidla si ovšem musí pozorný divák najít sám, nic není jasně zdůrazněno. Další zápletka je kriminální a ta je ještě lepší. Sympatie a antipatie se neustále přelívají a nikdo neví jak to vlastně nakonec dopadne. Pro mě to byl po dlouhé době neskutečný zážitek. Za mě naprosto překvapených 90% ()