Podmanivá koróna

(študentský film)
  • angličtina The Breathtaking Corona

Úplné zatmění Slunce. K němu dochází ve chvíli, kdy Měsíc z našeho pohledu zakryje celé Slunce. A tím pádem můžeme vidět právě korónu, obrys, který nám otevírá nespočet tajemství související se Sluncem a dalšími jevy ve vesmíru. Díky koróně jsme objevili nové prvky nebo se dozvěděli více o slunečních erupcích. Proč je koróna tak fascinující pro vědce i cestovatele a proč je úplné zatmění Slunce tak neskutečný zážitek? O tom vám poví odborníci i zkušení cestovatelé. Pojďte objevit krásu zatmění a sluneční koróny. (ČSFD.cz)

Marze

Dokument na televizi Prima Zoom. Zatmění slunce funguje jako orientace v čase ve vzpomínkách lidí. V srpnu 1999 bylo první úplné zatmění Slunce pozorovatelné z Evropy po devíti letech (od 22. července 1990). Přešlo od západu na východ napříč celým kontinentem a dále na Blízký východ, pás totality se vyhnul českému území jen o desítky kilometrů. ()

• Důvodem, proč film vznikl, byla pandemie covid-19. Film měl původně obhájit slovo „koróna“ i jako něco hezkého. Jelikož pandemie ustoupila, část zaměřená na obhajobu slova byla vystřižena. (JonJirov)