Jules Verne a pozvání k cestě kolem světa

(TV film)
  • Francúzsko Jules Verne et le défi du tour du monde (viac)
Francúzsko, 2022, 52 min

Fenomén románové cesty, která se měla stát výzvou realizovanou v rekordním čase a položila základ mnoha dalším dobrodružným snům. Dokument ke 150. výročí vydání nejúspěšnějšího příběhu Julese Vernea... „Cesta kolem světa za osmdesát dní“ se tvorbě Julese Vernea tak trochu vymyká, protože o námětu autor zpočátku uvažoval jako o divadelní hře. Etapy cesty Philease Fogga jsou vlastně po sobě následující obrazy. A příběh, původně zamýšlený pro divadlo, se nakonec na scénu vrátil 7. listopadu roku 1874. Do roku 1900 se jen v Paříži uskutečnilo 2 500 představení. Byla to nejspíš nejúspěšnější hra konce 19. století! Dodnes diváky všech věkových kategorií oslovují filmová i animovaná zpracování románu či dokonce počítačové a deskové hry inspirované touto smyšlenou dobrodružnou cestou. Jules Verne nám i dnes připomíná, že je sice příjemné cestovat velkou rychlostí, ale když si člověk nedopřeje dost času, aby se mohl dívat kolem sebe a zažívat dobrodružství, tak k čemu to vlastně je? Francouzský dokument sleduje životní cestu slavného spisovatele, způsob, jakým žil a jak dokázal zprostředkovat svoje nadšení a zájem o svět současníkům i budoucím generacím. Snaží se rozkrýt význam Verneovy knihy v kontextu proměn moderní doby. (Česká televize)

Teachman

Tento televizní dokument zaručeně doporučuji nejen do hodin českého jazyka a literatury. Jde o velice pěkný a přínosný počin. ()