Sergej Rachmaninov: Převážně nevážně

(TV film)
  • Nemecko Breaking Rachmaninoff - Eine humorvolle Annäherung an den Komponisten mit Aleksey Igudesman

Osobitě a vtipně pojatý dokument o hudebním skladateli pozdně romantického období... Stejně jako se Rachmaninov snažil dosáhnout uznání svými kompozicemi ve stylu hudby pozdního romantismu, ačkoli estetické tendence té doby byly již zcela odlišné, tak se i Alexey Igudesman – sám přistěhovalec a skladatel – snaží být upřímný, co se týče vrozené nejistoty skladatelů. Rachmaninovovo datum narození – 1. dubna – pak vyloženě vybízí k tomu, aby se skladatel stal terčem Igudesmanových pověstných žertíků … Na svých cestách se Igudesman setkává s celou řadou slavných hudebníků (Billy Joel, John Malkovich, Yuja Wang, Martin Grubinger, Andrew Litton, Martha Argerich, Mischa Maisky, Paavo Järvi, Hyung-ki Joo, Eric Carmen a další) a prostřednictvím vtipných otázek a zajímavých odpovědí skládá střípek po střípku Rachmaninovův skladatelský, a především pak lidský portrét. (Česká televize)

HonzaBez

Rachmaninovu hudbu, hudbu plnou bolestně krásných, zpěvných a lehce zapamatovatelných melodií, miluji už léta. A jsem trošku v šoku, jak se dá odlehčit a zpřístupnit dnešnímu člověku. Ta hudba v sobě nese melancholický stesk a otisk nostalgické ruské duše. A nic na tom nemění ani tahle místy trošku až taškařice pánů Alexeje Igudesmana a  Hyung-ki Joo. Od narození Sergej Rachmaninova v březnu uplynulo 150 let a já si říkám: "Show must go on...." PS: Doporučuji (dokud to jde) spojit shlédnutí tohoto dokumentu na České televizi s celým koncertem z Rudolfina: RachmaninOFF Rhapsody. ()