Afrika z výšky

(epizóda)
  • Veľká Británia Mozambique
Veľká Británia, 2022, 50 min

Nimmy March (rozprávač)

Dobrodružná letecká cesta nás seznámí se zajímavými obyvateli, místy i přírodou Mosambiku. Proletíme se nad savanovými pláněmi na jihu a podél pobřeží Indického oceánu, octneme se v hloubi horských deštných pralesů a podíváme se do delty řeky Zambezi. Rozhlédneme se po národních parcích a prozkoumáme bohatou směsici afrických, arabských a portugalských tradic. Objevíme nedotčenou divočinu obývanou ikonickými druhy i rozmanité mořské biotopy s jedněmi z nejzachovalejších korálových útesů na světě. (Česká televize)

Marze

Z celé série Afrika z výšky jediné nižší hodnocení, které není ve vysokých červených číslech. Řekl bych odpovídá. Filmaři sice dělají co mohou (třeba uprchlá koňská farma do Mosambiku k moři provozující pro turisty plážové vyjížďky na koních), ale většina země je nudně fádní. Nejpěknější je odlehlá a drsná obast v povodí řeky Zambezii. Řeka naštěstí není splavná, takže země se ekonomicky nerozvíjí obchodem s dalšími státy. Pěkný je také národní park Gorongoza, kde homo economicus zdecimoval zatím jen 30% původního pralesa a kde jsou nyní kávovníkové planzáže a snaha o znovuzalesňování. Deltu Zambezi zase spustošila občanská válka, kdy byla zvířata jednoduše vyžrána. ()