Postpráce

(festivalový názov)
  • Švédsko After Work (viac)

Situaci na trhu práce čekají v blízké budoucnosti velké změny. Kvůli rapidnímu rozmachu automatizace mohou zaniknout stovky milionů pracovních míst. Jak by to ovlivnilo naši společnost? Vztah lidí k práci je rozporuplný. Na jednu stranu představuje práce pro spoustu lidí na celém světě přítěž a pouhý zdroj obživy. Na druhou stranu přibývá počet workoholiků, pro něž je jejich zaměstnání jedinou životní náplní. Rozvoj robotů a strojového učení by tak mohl být pro celé lidstvo splněným snem, namísto toho však vzbuzuje spíše obavy – nikdo si dnes nemůže být jistý, kdy ho umělá inteligence nahradí. Snímek proslulého režiséra Erika Gandiniho (Švédská teorie lásky) zachycuje různé podoby práce v Jižní Koreji, USA, Itálii a Kuvajtu a pokouší se předestřít odpovědi na existenciální otázky týkající se vyvážení pracovního života a volného času. (Jeden svět)

Vajonek

Čekala jsem, že film bude více rozvíjet téma nahrazování lidské práce roboty, resp. že to bude hlavní téma snímku. Nakonec mi ale příliš nevadilo, že byl snímek pojatý jinak, vlastně jsem až žasla, jaké všemožné variace na téma přístupu k práci či její organizace se dají vymyslet/zprostředkovat. Tvůrcům se podařilo jednotlivé střípky poskládat tak, že to bylo zábavné i poučné/k zamyšlení zároveň. Osobně jsem měla zážitek ještě zpestřen, neb jsem v rámci festivalu Jeden svět náhodou zavítala na mama tata projekci. A když se párkrát stalo, že přítomná mimina začala jako na povel sborově v jeden moment křičet, některá (nepříliš pozitivní) sdělení z filmu týkající se např. budoucnosti pracovních procesů (do kterých jednou právě i ta mimina zřejmě vstoupí) dostávala hned úplně jiný rozměr:) Ve filmu mi výrazněji chybělo snad jen nějaké (jasnější) poselství, závěry, které by dokument povznesly z kategorie zajímavé, trochu groteskní oťukávačky vícero důležitých témat do nějakého hlubšího, hlubokomyslnějšího pojednání o situaci. 75 %. ()

JitkaCardova

Tématu placené i neplacené práce, péče, jakož i nepodmíněného příjmu se věnuji už hezkou řadu let, takže jsem možná na rozdíl od mnoha diváků lépe postřehla, že nešlo jen o povrchní, zábavný a lehce nekonzistentní, či eklektický pohled na fenomén práce doplněný nevinnými úvahami o tom, jak (špatně) by to dopadlo, kdyby chudáci bezradní a nemotivovaní lidé dostávali nepodmíněný příjem a byli ponecháni napospas nečinnosti, ale mohla jsem dobře sledovat dosti jednoznačně zákeřnou manipulativní linku. *** Film byl brutálně a nemorálně manipulativní, vytrhával eklekticky uváděné jevy z kontextu a podsouval silně zkreslená, či vyloženě nepravdivá účelová tvrzení. Jako by snad opravdu 30–40 % mládeže v Řecku a Itálii byli bezstarostní dědici, co právě proto jenom paří na plážích a nic do nich není, nebo jako by si Američani, potažmo Korejci ad. vybírali přepracovanost dobrovolně – kde jsou pojmenovány skutečné příčiny? Sílící tlaky růstové ekonomiky, správně pojmenované příčiny fenoménu prekarizace práce (nucení lidí pracovat za stále větších nejistot a zhoršujících se podmínek, aniž by měli doopravdy vyjednávací sílu vymoci si důstojné zacházení), marketingem, trhem i školstvím poháněná soutěživost, tlak na výkon a s tím spojený stres a pocity viny z nedostatečnosti, skutečné příčiny a povaha fenoménu N.E.E.Ts ad.? Pro zajímavost k tomu posledně jmenovanému – reálně je to úplně naopak, než nám podsouvá přesvědčivý hlas ve voiceoveru: https://ied.eu/project-updates/the-general-approach-of-the-term-neets-in-greece/, ostatně sama jsem na řeckých ostrovech místní frustrovanou mládež bez možnosti studovat nebo pracovat za peníze a bez naděje na slibnou budoucnost zažila. *** Tudíž i veškeré následné pseudofilosofování ve voiceoveru o tom, že lidé s nepodmíněným příjmem by dělali totéž jako lidé v předešlých případech (zpovykaná nezodpovědná mládež, Kuvajťané, kteří dostávají peníze jen za to, že nečinně tráví čas nuceným pobýváním ve formálně přidělené práci nebo jako syn a dcera burzovního multimiliardáře, kteří tráví izolovaný život absurdními koníčky), že by totiž všichni obyčejní lidé jen pařili, neuměli se smysluplně zaměstnat, nevěděli, co si počít a rozhodně by nedělali nic užitečného, bylo postavené na hodně cynicky a zvrhle lživě interpretovaných jevech, které ve skutečnosti – jak víme i ze sociálních studií – svědčí o pravém opaku, o prohlubující se nouzi, tísni, frustraci, depresi, pasivizaci, demotivovanosti, oprávněné nedůvěře v soutěžní systém růstové tržní ekonomiky, který nechává stále rostoucí většinu lidí na pospas úpadku kvality života, ba jím přímo zaviněné ponižující degradaci psychického i fyzického zdraví, kvality sociálních i rodinných vazeb, strmě rostoucí úrovni chudoby a vynucené rezignaci na skutečný vlastní i společný potenciál, aniž by měli možnost skutečné volby atd. *** Ve skutečnosti si film vybíral ty nejextrémnější jevy z obou konců světa rozděleného na stále bohatnoucí a mocnější procento bohatých a stále chudnoucí a v možnostech omezenější zbytek planety, ale vykládal je lživě a vyvozoval z nich zavádějící závěry. Jak je možné zároveň tvrdit, že 85% lidí – v podstatě – oprávněně nemá k nenaplňující práci, co níž jsou nuceni kvůli obživě, vztah, a zároveň divákům vnucovat, že jedině taková práce (míněno placená, nedobrovolná, nedůstojná a s výjimkou výdělku buď ve své podobě neužitečná, nebo dokonce přímo škodící planetě i lidem, kteří ji vykonávají) je smyslem života a že nepodmíněný příjem by nám tento smysl vzal (kolik je v tom kontradikcí!) a jiný nepřinesl  – a zároveň podsouvat, že přepracovaní lidé na celém světě si to prostě vybírají víceméně dobrovolně a ze setrvačnosti, a přitom z úvah úplně vynechal fenomén růstové ekonomiky a s ní související nezaměstnanosti, levné pracovní síly, nutnost velké části lidí brát kvůli základní obživě i druhou a třetí podřadnou práci a nemít čas na kvalitní pečující život, neférové danění práce, souvislost bezohledného růstu zisků nejbohatších s klimatickou změnou a s tlakem na drastické vyčerpávání nejen přírodních, ale i lidských sil, stoupající počet ekonomických sebevražd, ekonomické (ale ve skutečnosti existenční a přitom zákonem záměrně zakázané) migrace atd. atd. *** Už dlouho mi z žádného dokumentu nebylo  tak zle kvůli tomu, že by byl tak cynický a prolhaný, a to za účelem vykreslení lidí jako v podstatě pasivních, závislých chudáků, kteří si nezaslouží nic jiného než stát u pásu nebo sedět v kanceláři a nechat si diktovat počet a náplň pracovních hodin, protože na nic smysluplnějšího sami nemají, a jinak by se nejspíš uchlastali k smrti. Nehledě na to, že i v tomhle si film zhusta protiřečil (jiní lidé či celé národy jsou zase chudáci, kteří nemají na nic jiného, než aby se k smrti dobrovolně upracovali, a jinak by nevěděli, co dělat s volným časem, a jen by koukali do holé zdi). Uff. *** Ostatně o tom, jak by svět práce změnil nepodmíněný příjem, nemusíme takto povrchně freestylově spekulovat - o tom, jakou nepodmíněný příjem přináší nezávislost na destruktivních jevech růstové ekonomiky a s tím spojenou lokální a osobní odolnost, soběstačnost a udržitelnost, ekologickou, ekonomickou i sociální, aktivizaci, vznikání malých a středních rodinných a sociálních podniků, regeneraci duševního i fyzického zdraví, rozvoj svobodného vzdělávání, osobního potenciálu, vzájemné solidarity a spolupráce, už víme hodně, protože pilotní programy se uskutečňují po celém světě už od 70. let minulého století a stále jich přibývá s neuvěřitelně pozitivními výsledky. Jen to plošně prosadit proti zájmům korporátu a jím zkorumpovaných politiků. (Viděno v Plzni, na festivalu Jeden svět, kde jsem na pozvání účastnila debaty po filmu za náš spolek Nepodmíněný základní kolektiv.) *~ () (menej) (viac)