Klec hledá ptáčka

(festivalový názov)
  • Rusko Kletka iščet pticu (viac)

Jacha má nespoutanou povahu, která je u dívek v tradičně patriarchální společnosti nežádoucí vlastností. Její svět plný her a toulek má co nevidět utnout nevítaná dospělost. Jak se ale smířit s tím, že vaší jedinou perspektivou je neperspektivní sňatek z donucení? Výjimečně křehký, niterný a poetický příběh o svobodě je vůbec prvním čečensky mluveným filmem uvedeným na evropských festivalech. (Letní filmová škola)

TondaCer

Klec hledá ptáčka je první film, který jsem viděl na LFŠ 2023 a přesně spadá do kategorie, které říkám exotický film. Exotický film nám ukazuje nějakou odlišnou kulturu a jak se v ní žije. Děj většinou vůbec nikam nemíří a žádné akce se člověk taky nedočká. Diváky láká na žhavé téma, v tomhle případě práva žen, nakonec však nastává boj o neusnutí. Navzdory tomu tenhle druh filmu, se na festivalech objevuje hodně často a u poroty docela boduje, jako příklad film Guras který na festivale v Karlových Varech získal cenu poroty v soutěži Proxima. Každopádně doteď jsem mluvil obecně o exotických filmech, nyní se zaměřme výhradně na film Klec hledá ptáčka. Jde o režijní debut Maliky Musajevové, což je žačka Alexandra Sokurova a v úvodu jsme se dověděli že kromě jí, se můžeme těšit taky na skvělého kameramana, kterého prý čeká zářivá budoucnost. Je teda pravda, že kamera zaujme, ale nejsem si jistý jestli pozitivně. Zřejmě záměrně, se totiž celou dobu snaží, aby bylo co nejvíc poznat, že je to točené z ruky, takže se to třese jak blázen, což třeba mě dost iritovalo. Jediné co asi lze pochválit, je chemie mezi dvěma hlavními hrdinkami. Údajně jsou to nejlepší kamarádky i v reálném životě, čemuž bych věřil. Jinak ale bohužel film opravdu není třeba vidět, pokud opravdu nestojíte o to, poznat Čečenskou kulturu, víc vám toho snímek opravdu nepředá. 40% ()

asphyxia

Film se všemi formálními prostředky snaží postihnout rozpolcenost dospívající hlavní hrdinky uprostřed ultrakonzervativních rodinných poměrů umocněnou bezútěšností člověka tváří v tvář nekonečné, tvrdé velkoleposti krajinných scenérií (kterým by slušel širokoúhlý formát), nicméně přes formální úsilí vyjádřit prožívání hrdinky mikrokresbami tváře, pohybů dlaní, doteků se nedaří přenést přes dojem, že ač dělá kameraman vše správně, divák je ponechán obrazu nedotčen. A je to škoda, protože všechny ty záběry přírody v její neústupnosti, zarputilosti, a přitom milosrdenství jsou samy o sobě úchvatné. ()

Blackmonster

Film nás připravuje na niterné prožití mládí dívky, pro níž je celý svět pouze její rodná vesnice a nekonečné lány polí. Má se vdát ne z lásky, ale kvůli vhodné partii a když hledá oporu ve své nejlepší kamarádce, narazí. Atmosféra filmu je výborná, geniální kamera nám dává pocit, že běháme po polích s hlavní hrdinkou, ale přišlo mi, že je potenciál filmu nevyužitý. Druhá část filmu je spíš zdlouhavá, místo aby nás vtáhla do děje, postavy se stávají topornými a divák čeká alespoň nějaké rozuzlení, kterého se mu však nedostává. ()