Osamělé duby

(festivalový názov)
  • Nemecko Vergiss Meyn Nicht (viac)

Zbytky kdysi rozsáhlého Hambašského lesa v Německu mají roku 2018 definitivně padnout za oběť těžbě hnědého uhlí. Zabránit se tomu snaží skupina ekologických aktivistů a aktivistek, kteří si jako formu protestu zvolili okupaci ohroženého území. Mezi ně se vydává student filmu a novinář Steffen Meyn, aby zdokumentoval kritické události z pohledu bezprostředních účastníků a účastnic. Unikátní perspektivu filmu dává 360° kamera, kterou Steffen většinou nosí připevněnou na helmě. A také jeho upřímná touha porozumět aktivismu jako autentickému projevu vzdoru, ale i radikalismu a násilí, které mu nakonec přivodí tragickou smrt. (MFDF Ji.hlava)

Vabr

Šokující found footage. Sledujeme německé aktivisty v Hambešském lese, dovídáme se něco o jejich formě a průběhu protestu, osobních motivacích a odpovědích na dané otázky ohledně aktivismu. Bylo to za mě dost zajímavé, protože bylo vidět, jak se mnohokrát v některých otázkách se svými názory aktivisty různili, a také to, že bylo vidět, jak si tam tak vlastně žijí. Ale mnohem poutavější bylo samotné natáčení na 360° kameru na hlavě hlavního hrdiny dokumentu. To byl úplně jinej zážitek. Když už se dokument chýlil ke konci, napětí rostlo a samotné završení mě parádně zaskočilo. Vyhodnocení: Nikdy bych nečekal, že něco takového na MFDF uvidím ()