Les Petites Victoires

Městečko Kerguen v Normandii pronásleduje osud mnoha evropských venkovských obcí – vylidňuje se. Kdysi tu byla čtyři bistra, kadeřník i doktor, dnes je tu už jen jednotřídka s posledními pár dětmi. A učí je Alice Le Guennic (Julia Piaton), která vykonává i funkci starostky. Alice je zdejším dobrým duchem, obecním záležitostem věnuje každou volnou vteřinu, dokonce když někdo z místních nemá peníze, drobným obnosem založí, jindy zaveze seniory do okresního města... Dnes k tomu všemu začala učit číst a psát i jednoho souseda, který je doposud přes svůj vysoký věk negramotný. Vztah ke zdejší komunitě podědila po svém otci, na něhož s úctou vzpomínají všichni starší obyvatelé, ale ona nebude mít komu toto své dědictví předat. Jedna věc je, že ani nemá děti, protože jí vždy chyběl čas s někým vůbec randit, druhá věc je, že z nadřízených míst přišlo lejstro, že škola pro pouhých deset žáků (starého Emila, který si koupil vlastní aktovku s tím, že nestojí o soukromé hodiny a bude chodit do školy s prvňáčky, opravdu vykazovat nemůže) je neekonomická a bude uzavřena. Což by byl poslední hřebíček do rakve Kerguenu. (chamonix)

chamonix

Nevím, možná budu jediný, kdo hodnotí tak vysoko, ale asi jsem zkrátka dnes potřeboval vidět přesně takový pozitivní příběh.   +++   Navíc se mi děsně líbí Julia Piaton (a Camille Cottin, ty dvě od sebe skoro nerozeznám). ()