Roku 1981 je v Polsku zakázána protirežimní odborová organizace Solidarita. Se zadostiučiněním zatýká Stefan (Ed Harris), kapitán tajné policie, její členy. Trnem v oku mu je především kněz Alec (Christopher Lambert), jenž si ve svých kázáních nebere servítky a naplno vyslovuje nemilosrdnou pravdu... Jedna z nejlepších polských režisérek a její zpracování skutečného případu kněze Jerzyho Popieluszka. (Pohrobek)

Snorlax

Hollandové se podařil husarský kousek, zpracovala Lamberta tak, že hrál a hrál dokonce dobře. Harris byl jako vždy vynikající. Ale přesto na mě příběh působil citově velmi ploše. Navíc otec Alec je totálním zosobněním dobra, jeho pronásledovatel zase patří k těm zlým. Nemám ráda jednoznačné černobílé postavy, protože v reálném životě zkrátka neexistují. Jako jediná pravděpodobná figura mi vyznívá proradný biskup v podání Sucheta. A vlastně i Stefanovi nadřízení, jejich závěrečná reakce je velmi pravděpodobně opsána z reálného života. ()

Morholt

Tenhle film si pro sebe ukradl Ed Harris a dobře udělal.. Jeho komunistický fízl, který nahlodání svého světonázoru charismatickým knězem řeší tím nejzvrácenějším způsobem, je jedna z nejlépe napsaných i zahraných postav vůbec. Tím nechci nějak dehonestovat výkony ostatních herců na čele s Lambertem, ale jejich charaktery nebyly až tak složité. Samotné podání doby vyšlo tak napůl. Pokud jde o fízlování a tehdejší poměry, bylo vše v pořádku. Bohužel mi tu chyběla šedivá depresivní atmosféra, která byla v totalitních 80.letech všudypřítomná v celém východním bloku a v Polsku během výjimečného stavu obvzlášť. I tak se ale jedná o vysoce hodnotnou poklonu Jerzymu Popieluszkovi a všem ostatním, kteří proti bolševikovi jakýmkoliv způsobem bojovali. 85% ()

Radko

Základné fakty o vražde farára poľskou tajnou službou v čase vlády Poľskej zjednotenej robotníckej strany (PSDS) sedia. K nim je priradený morálny konflikt jedného eštebáka, rozkročeného medzi oddanosťou strane, nenávisťou verejnosti k nemu ako oficiálnemu potláčateľovi masovo zbožňovanej Solidarity, zložitou rodinnou situáciou a ambivalentným vzťahom ku kňazovi, ktorého špicľuje. Napriek hereckej bravúre, hodnovernému upozorneniu na brutálny zásah moci voči jej vplyvnému opnentovi a spomenutý presah (hoci relativizáciou zla kontroverzný) celok pôsobí zvláštne odcudzene. Niečo podobné ako Philippova Kaufmanova adaptácia Kunderovej Neznesiteľnej ľahkosti bytia. Niektoré predlohy literárne, či životné si jednoducho vyžadujú autentické prostredie a hercov z jazykovo zhodného prostredia. Nestačí byť len režisérom odtiaľ, odkiaľ pochádza predloha. Pretože celok napriek silnej téme má pachuť síce kvalitnej, no predsa len umelinou prerážajúcej atrapy. ()

honajz2

Jsem někde na hranici mezi slabšími 5* a silnějšími 4*, zatím tu nechám silnější 4*, protože si myslím, že to mohlo být o něco silnější. Ony tam silné scény jsou, to ano, třeba to zabití kněze nebo ta závěrečná, ale přesto prostě cítím, že to mohlo být silnější, jelikož to téma je silné dost. Jinak mi ten film ale přišel skvěle zahraný, měl podle mě i dobře popsané postavy a obecně mi ten film přišel dost dobře zrežírovaný, takže si ani nemám na co moc stěžovat. Leda tak na to, že postavy ve filmu mluví anglicky a ne polsky, když se to má odehrávat v Polsku, ale když ono to v té době v Polsku nešlo... Ale jen tak mimo film, cením toho kněze za to, že se nevzdal a hlásal dál pravdu, i když nejspíš věděl, že dopadne špatně. To opravdu klobouk dolů před ním, málokdo by se takhle v té době vlastně obětoval. Každopádně, film je to fakt dobrý a až se mi víc rozleží v hlavě, třeba mu i tu pátou hvězdu přidám. Zatím to je na silné 4*. ()

Morien

Ten moment, kdy Ed Harris řekne: "Maybe he's not coming." Mé srdce je plné lásky! I wonder co to o mně asi vypovídá, když cítím blaho při zobrazení rozporuplného, negativně laděného charakteru, zatímco portrétování přímých kladných postav ve mně vyvolává rozpaky, a i přes to se považuji za dobrého člověka se zakořeněnými morálními hodnotami. ()

• Film je založený na skutočnom príbehu otca Jerzyho Popieluszka, katolíckeho kňaza a zástancu hnutia Solidarita, ktorý bol zavraždený agentmi poľskej tajnej polície. (Raccoon.city)