Zahrada Boží

Dokumentární snímek zachycující intimní portrét muže smiřujícího se se svým věkem a ztrátou celoživotního díla – své zahrady. Zatímco prožívá podzim svého života, pečuje o svou zahradu, vtipkuje se svou ženou a vzpomíná na celoživotní cestu plnou lásky k přírodě, radosti, strastí a cibulí. (Lossmeril)

DJ Lonely

Hlavní problém vidím v délce, která je pocitově na dvojnásobku. Tohle téma by mohlo být stylově zpracovaný v půlhodinové reportáži Občanského juda. Většinu stopáže jsem měl pocit, že koukám na nějaký amatérský domácí video. Prvních cca. dvacet minut jsem se na to snažil napojit a nešlo mi to. Asi je to hodně i o tom subjektivním pocitu, páč mně zahrádkaření nic neříká a nikdy jsem ho nechápal. Přesto chápu to poselství, že život se má prožít tím, co nás baví. Smutný je, že ne vždycky to platí v manželství oboustranně, slovy paní Špitálské "Vždyť my jsme pořád jenom pracovali, když druhý si jezdili k moři". Nicméně mě to fakt nudilo a to až takovým způsobem, že jsem zhruba po hodině musel dát pauzu, odpočinout si od toho a pak se donutit to dokoukat. ()

Rimsy

Na to, v jakých polních (doslova) podmínkách dokument zřejmě vznikal, vypadá hezky. Hlavně je vidět cit pro hezké záběry a střídání detailů s celky. Problémem je, že výsledek působí jako dva filmy v jednom: Na jedné straně meditace nad spojením člověka s přírodou, zvelebením místa k životu či snahou zanechat odkaz a zároveň rýpnutí do církevních restitucí či obecně fungování církve prostřednictvím investigativy jednoho případu. Kombinace obojího vede k nabobtnání stopáže a oslabení síly jednotlivých témat. Důslednější prostříhání a třeba i vyřazení některých z 11 kapitol by údernosti výsledku prospělo, přesto tomuto počinu začínajícího filmaře nelze nefandit. Touha dát do jednoho filmu všechno, co na tom tvůrcům přišlo zajímavé a významné, je pochopitelná, ale dramaturgicky by lépe fungovalo zaměření na buď zenový existencialismus, nebo až kriminální vypíchnutí justičních podivností. Já si užil hlavně tu první zmíněnou linku, především naznačené zamyšlení nad tím, co po sobě zanecháme a o co má cenu se snažit, i když to třeba nepřetrvá. ()