Ďáblice

• Rakúsko Der Weibsteufel (viac)
všetky plagáty

Film, natočený podle stejnojmenné divadelní hry dr. Karla Schönherra, nás zavádí svým dějem do krásné, romantické krajiny Alp. V silně dramatických scénách nám líčí příběh tří lidí - mladé, krásné ženy Marei Lechnerové, jejího tělesně slabého, ale přitom lišácky chytrého manžela Antona, vůdce pašerácké bandy, a mladého, statného pohraničního myslivce Floriana Bruggera. Intrikami svého okolí se oba mladí lidé, Marei a Florian dostanou do situací, které v nich vzbudí milostné city. Děj končí tragedií všech tří - Marei, Floriana i Antona Lechnera. (FILMOVÝ PŘEHLED 52 / 1954) (oficiálny text distribútora)

ripo

Režisér Wolfgang Liebeneiner převedl děj hry z divadelního prostředí do reálu, kde jej mohl více rozvinout a díky romantice alpské krajiny mu přidal ještě více na přitažlivostí. Tři hlavní postavy, které jsou na divadle, mu zcela postačily k rozvinutí dramatického děje i ve filmu. Několik malých, vedlejších roli stojí v pozadí, zacloněno silou dramatického projevu hlavních představitelů — Marei, jejího manžela Antona a myslivce Floriana Bruggera. Děj filmu dává za pravdu tvrzení, že ovládat své city může každý mladý člověk jen tak dlouho, dokud nepřijde něco silnějšího, co mu tuto nadvládu vezme i třeba proti jeho vůli. Manželství, kde jsou partnery mladá, krásná žena, plná života a touhy mít děti, a mnohem starší, tělesně slabý muž, nemůže dosáhnout uspokojivého cíle. Děj končí tragedií. Filmový přehled 52/1954 ()