Nekonečná hranice

(festivalový názov)
  • Irán Marzhaye bi payan (viac)

Na dohled od afghánských hranic přežívá Ahmed, rodák z Teheránu a toho času učitel v exilu. Snaží se chránit zamilovaného mladíka a dívku chycenou ve sňatku za úplatu a zároveň obnovit pouto s odcizenou manželkou. Film v desítkách odstínů šedi se odehrává uprostřed rozlehlé hornaté krajiny, která přesto působí klaustrofobickým dojmem. Vítězný snímek soutěže Big Screen z MFF v Rotterdamu představuje napínavé drama, v němž nebezpečí číhá všude: uvnitř rodin, v etnicky a nábožensky výbušných komunitách i v politicky represivním režimu. (MFF Karlovy Vary)

angel74

Koprodukční snímek režiséra Abbase Aminiho se obratně vyhýbá melodramatu a obvyklým žánrovým klišé, přičemž hlavní postavy jsou charakterově mnohovrstevné a velmi zajímavé. Děj asi může někomu připadat poněkud zdlouhavý, ale vyprávěný příběh je tak silný a v našich končinách málo vídaný, že se rozhodně vyplatí počkat, jak to všechno dopadne... Vždycky, když se koukám na nějaký film z Íránu a okolních zemí, napadá mě, že si většina z nás absolutně neváží toho, co máme. Kdekoho tady nejspíš pálí dobré bydlo. (80%) ()

Cuzan

Silný příběh, který mě odnesl do zcela jiné reality pro mě nepředstavitelně krutého a nelehkého života ve společnosti, kde jsou jiná pravidla a jiné hodnoty. Poněkud to dodá jiný rozměr informace ze zpravodajství o utečencích. Velmi přeji íránským filmařům sílu, svobodu a neztracim naději, že přijde doba, kdy budou tyto kritické filmy moci vznikat v Íranu celé a nikdo nebude persekuován. ()