Misia: Amazónia a my

(festivalový názov) (TV film)
  • Česko Mise: Amazonie a my (viac)

Desítky českých studentů, vědců, dobrovolníků a dobrodruhů zachraňují v ekvádorském pralese unikátní ekosystém a pomáhají místním řešit ekologické, ekonomické a sociální problémy... Naše planeta je jeden velký propojený celek, kterého jsme všichni součástí. Co se děje v Amazonii, ovlivní i nás ve střední Evropě. I když se lidem mohou zdát tamní události a situace velmi vzdálené, jejich dopad je globální. Amazonie je plícemi planety a my je také potřebujeme. Dokumentární film režisérů Martina Smékala a Jiřího Šlofara zobrazuje obdivuhodné příběhy z prostředí ekvádorského pralesa, kde se čeští aktivisté a výzkumníci snaží najít cestu, jak zachránit prales. Současně tak svou činností pomáhají k udržení i naší západní společnosti, a to díky nově nabytým vzácným poznatkům, získaných od místních kultur. Situace v Ekvádoru byla prvním impulsem, který přinutil zajímat se o Amazonský prales třeba herce Leonarda DiCapria, který před nedávnem spoluzaložil fond na záchranu Amazonského pralesa. Na místě působí také neziskové organizace Forest.ink a Bosque Medicinal, které se mimo jiné zabývají výkupem pozemků od místních vlastníků, a brání tak prodeji půdy těžařům. Spolek započal spolupráci s předními českými univerzitami. Organizace také zve dobrovolníky, aby se zapojili do jejích aktivit. Můžou tak chránit prales, zúčastnit se protipytláckých a protitěžařských hlídek nebo se zapojit do vzdělávání místní původní indiánské komunity. (Česká televize)

Marze

Dokument o ekologické katastrofě , kterou způsobil homo economicus se zaměřuje na ochranu zbývající přírody a kultury místních obyvatel proti nástupu globalizace. Ničiteli jsou hlavně nadnárodní korporace a vůbec nejvetším ničitelem jsou krávy. Zničeno je již 17% Amazonie a pokud se zničí 25%, zhroutí se pralesní ekosystémy. Navrhuji, aby nám za destrukci Planety nedávali budou generace důchod kromě lidí , kteří se něco dělají jako v tomto dokumentu.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/13124627335-mise-amazonie-a-my/ ()