Jako nikdo jiný

• Litva Tu man nieko neprimeni (viac)

Tanečnice Elena se jednoho dne seznámí s Dovydasem, tlumočníkem do znakového jazyka. Cítí se s ním dobře a má pocit, jako by ho znala už dávno, přesto se pouto, které mezi nimi začne vznikat, nepodobá ničemu, co zažívala dříve… Marija Kavtaradze ve svém druhém filmu ohledává blízkost a intimitu dvou lidských bytostí, vztah, který se vzpírá stereotypním představám, očekáváním či zjednodušeným definicím, a činí tak s obdivuhodnou něhou, křehkostí i pochopením pro své hrdiny a jejich prožívání. (MFF Karlovy Vary)

Filmmaniak

Romantické drama o vzniku partnerského vztahu mezi tanečnicí a překladatelem do znakové řeči, který se jí hned zkraje přizná, že coby asexuál nedisponuje touhou vést sexuální život. Plně realistická anti-teze hollywoodských romantických vztahových filmů vyniká přirozenými a věrohodně smýšlejícími postavami, přičemž nejsilnější je v těch místech, v nichž spolu dvojice hlavních hrdinů interaguje, rozebírá své pocity a snaží se vést společný život. Oproti tomu se pak jeví výrazně méně poutavě každá scéna, v níž se vyskytuje vždy jen jeden z nich, což se týká i výplňových záběrů z tanečních tréninků nebo pasáží s tlumočením písniček. Příjemným bonusem je občasný humor (přespání opilého kamaráda, fast-food jako záplata na emoční bolístky). Každopádně je ale pozitivní, že vůbec vznikl divácky vstřícný vztahový snímek zohledňující v takové míře dosud nepříliš využívané téma asexuality. ()

Arsenal83

Film o tom, že presvedčeného asexuála nezmeníte, darmo mu budete strkať klobásky do dutiny ústnej. Vraj sa to dá prežiť aj bez toho a taký vzťah môže vydržať vďaka láske a porozumeniu, hoci vždy sa minimálne jedna zo strán musí ukracovať, ale budete tolerovať neveru. Len škoda, že chlapíka nenapadlo, že keď som asexuál, tak mi bude dobre s inou asexuálkou a nie ženou, ktorú budem dobrovoľným ovisnutím privádzať k hystérii. Hluché miesta filmu sú vyplňované nemotornými tancami v takom štýle, ktorí prezrádza, že ako celok to nie je celkom v poriadku. ()

prokop04

Neskutečně romantické spojení dvou náhodných lidí, kteří si přijdou do cesty skrze svá povolání. Velice originálně je vložena tíživá překážka - asexualita. Může se místy toto omezení zdát vtipné, ale je to právě to hlavní, co jejich sblížení ze začátku zpomaluje. Bavily mě výplňkové záběry, které byli citlivé, vhodně doplňující a navíc autentické k tomu co dělali za povolání. Očima jim doslova vidíte do duše., proto si myslím, že je to i jeden z mála skandinávských romantických filmů, který dokáže zahřát... Velmi mě potěšilo, že pro kameru byl zvolen jakýsi "devadesátkový" formát/ filtr. Dalo to tomu mnohem větší důvěryhodnost a zároveň hravost, kterou jsem dlouho na plátně neviděl. Doporučuji! ()

venca163

POZOR přítlačné křídlo: Jemná romantická komedie, která velmi citlivě ukazuje, jak těžký je budovat a udržet si vztah. O to víc, pokud seš asexuál. Tyhle filmy vždycky stojí na ústřední dvojici, jinak je provar. A naše dvojice hrála výborně, věřil jsem jim to. Ze 2 interpretací závěru si volím tu pozitivní. #skorofeelgoodmovie #kviff57 (75%) ()