Animalia

• Maroko Parmi nous
Francúzsko / Maroko / Katar, 2023, 90 min

Těhotná Itto si žije jako v bavlnce. Vztah s manželem je láskyplný, rodinné sídlo rozlehlé, majetek se rozrůstá, snad jen vztahy s tchyní by mohly být vřelejší. Když se mladá žena vymluví z návštěvy příbuzných a na osamocený dům se snese bouře, začnou se dít podivné věci. Ty připomínají dílem státní převrat, dílem ekologickou katastrofu anebo také soudný den. Film přináší unikátní kombinaci katastrofické sci-fi, road movie a spirituální cesty, v níž se kritika marocké společnosti přirozeně snoubí s otázkami pátrajícími po smyslu života. (MFF Karlovy Vary)

papadoce

Subžáner o blížiacej sa apokalypse bez väčších špeciálnych efektov, ale s nádychom reálnosti a mysteriózna zároveň je dnes hodne rozšírený. O niečo podobné sa teraz pokúsili frantíci i keď postavy sú všetko Maročania a aj dej sa odohráva v Maroku. Tentokrát je to spojené aj s akýmsi roadmovie a to je asi tá najvydarenejšia časť. Tá ma v sebe energiu, je sprevádzaná dobrou lokálnou hudbou. Prvá tretina má až na pár krátkych momentíkov pomerne nudný priebeh a vyhráva v nej pes, ktorý ale ako postava jak nečakane prišiel, tak odišiel. Niektoré postavy boli naozaj čudné. Tak napríklad, ale to tvrdili titulky, tam bol chlapec, ktorý mal odhadom podľa výšky, hlasu a správania tak 15 rokov, ale v rozhovore povedal, že má 7. A bol ku tomu výrazne nesympatický, ale o to nejde. Filozofické kecy postáv mali mať zrejme duchovno ľudský presah a mali ponímať o bohu, zmysle života a tak vôbec, no mnohým doteraz nerozumiem a to som zberateľom životných múdrostí. Zámer bol jasný, no výsledok pre mňa už menej. Oči sa mi začali zatvárať v čase režisérskych haluzí spôsobených zrejme nadmerným fajčením konope a iných chuťoviek, tak som to dopozeral napriek minutáži na dvakrát až na druhý deň. Nemám rád takéto rozdeľovanie filmov. To som ešte ale nevedel, že prichádza úplne nekonečná modliaca pasáž v mešite, ktorá mi z hľadiska príbehu nedala absolútne nič. Film sa tak zhruba z dvojhviezdičkovej prvej polovice namiesto prekvapivého finále preklopil do takmer odpadového záveru. Veľmi veľmi slabý počin, ktorý nezachránil ani pôrodný happyend. Happyendom pre mňa bolo, že to skončilo. ()

meda2016

Hlasovací lístek jsem po prvotním rozladění trhnul na nejlepším hodnocení. Uznal jsem, že pro muslimské publikum to bylo nejvíce z možného. Rozdíl mezi bohatstvím a chudobou se stírá náboženstvím. To navodí problém úplně jiný. A také řešení "v jednotě je síla", jak u každé sebezáchovné víry. Cit a soucit jsou alibisticky nahrazeny řádem. A taky netaktnost a nenávist, zbabělost a násilí. Když řád nahradí něco jiného, můžeš pochybovat, měnit se, osvobodit. Ale i naopak, že.? ()

Ryuuhei

Hodně jsem se držel, abych nedal odpad. Téměř až protináboženský patos, který se ani nesnažil dávat smysl a utápěl se ve vlastním pojetí existence paralelních dimenzí, nadlidských existencí a podobných témat. Všemu vévodila extrémně nesympatická hrdinka a ještě méně sympatické zasazení do Maroka. Od zhruba čtvrtiny, kdy se děj přesunul z počátečního neznáma a zabředl do fantasmagorična, jsem minutu od minuty víc trpěl a snažil se film předčasně nevypnout. Stále jsem čekal, jestli mě něčím překvapí, nebo nadchne. Nestalo se, nesedl mi. Hlavně mě štvalo, jak přitupoval k nebezpečím. Divná smečka psů? Proč k nim nepřistoupit blíž? Nebo hrozivá mlha plná záblesků? Proč se do ní rovnou nevydat? Kde by člověk normálně vzal nohy na ramena, tam všemu šel děj až nepřirozeně naproti. Realismus nula, požitek nula a vysvětlení taktéž. Víc k tomu nemám co říct, tohle rádoby umělecké dílo mě spíš štvalo, než aby ve mně vzbouzelo cokoliv pozitivního. ()

venca163

Jestli je to ďábel, chci ho vidět. Na letošní Vary jsem už rovnou přijel s takovou spánkovou deprivací, že první den byl, co se týče boje se spánkem v kinosálech, ten nejhorší. A Animália bohužel patří k těm filmům, co mi svym tempem s tim bojem moc nepomáhaly. Spirituální putování na marocký verzi multikáry je hrozně lineární a po jakžtakž budovanym napětí nic nepřichází. Vizuálně hezká, ale za mě nedotažená symbolika. Hezká herečka (když už nic jinýho, dej tam aspoň hezkou herečku). #kviff57 (55%) ()

Murlock77 odpad!

Tak tohle byla neuvěřitelná mrdka. Nuda od začátku do konce, žádný finále. Takhle, vzhledem k tomu, že se tam vůbec nic nestalo, nemohlo se to ve finále vysvětlit. Fakt nechápu místní hodnocení a slova o napětí. Jeslti ten film kromě příběhu neměl ještě něco, bylo to právě napětí a atmosféra. Šíleně nesympatický postavy, celou dobu mě vlastně srala ta francouzština, ale upřímně řečeno, ty náboženský kecy a rádoby filozofický debaty o smyslu života bych nadabovaný asi fakt nedal. No, myslel jsem si, že budu moct dát aspoň hvězdu, ale ne. Tohle si zaslouží hovno do ruky a mačkat. Možná ani to ne. Jsem vyloženě nasrán, píšu to hned při závěrečných titulcích, takže jsem pořád plnej dojmů z toho, jak na piču to celý bylo. Chtěl bych zpátky hodinu a půl svýho života, kterou jsem mohl strávit sledováním porna německý produkce devadesátých let a i tam bych dostal lepší příběh a zápletku. Nasrat. Bylo to strašný, pokud chce někdo lobotomii, nechť si pustí tento místními oceňovaný skvost, já se jdu vyblejt. ()