Německá veselohra o pracovním soutěžení mužů a žen v ocelářském závodě. V lisovně jedné ocelárny pracují muži společně se ženami mezi nimi i budoucí manželé Hilda a Ernst. Ministerstvo však vydá vyhlášku, která ženám zakazuje práci u těžkých lisů. Aby ženy mužům dokázaly, že jsou v tomto pracovním oboru jejich rovnocennými partnery, vyzvou je na Hildin návrh k soutěži. Muži, především Ernst, z počátku pochybují, že by jim ženy mohly v práci stačit, a nechtějí výzvu k soutěži přijmout. Ženy však přijdou na zlepšovací návrh, který jim práci ulehčí, takže ve výkonnosti muže ještě předčí, a dosáhnou zrušení zákazu práce žen v lisovně. Hilda a Ernst, kteří se pro rozdílné názory na práci žen nejprve pohádali, se usmíří. (FILMOVÝ PŘEHLED 51 / 1953) (oficiálny text distribútora)

ripo

Hlavní myšlenkou, která vedla filmové pracovníky k natočení tohoto filmu, bylo jistě zdůraznění rovnoprávnosti žen — a to snad nejen podle liter zákona, ale i v praktickém životě — zde na důležitém pracovišti ocelářského závodu. Myšlenka jistě správná a často v současném umění zpracovávaná; naši filmoví diváci se upamatují na film „Vzbouření na vsi" — naši dosud nejzdařilejší veselohru ze současnosti — a pozdější „Slovo dělá ženu", jež se rovněž zabývají tímto thematem. Také ústřední konflikt filmu „Sukně jako kalhoty" — pracovní soutěžení mužů a žen, je obdobný jako u obou našich veseloher. — Scénáristické zpracování tohoto oblíbeného thematu ve filmu „Sukně jako kalhoty" je však přímo školským příkladem toho, že správná a aktuální idea sama o sobě nestačí na dobrý film, ale že je nezbytně nutné, aby z rušného, lidsky jímavého a poutavého příběhu vyplývala jako „vůně z růže". Tvůrci tohoto filmu také jako by zapomněli, že ve středu jejich zájmu musí být člověk se svými myšlenkami, city, radostmi i zklamáním a nikoliv technologický popis zlepšovacího návrhu. — Proto hlavní osoby filmu, rozvadění nastávající manželé Hilda a Ernst, nás nepřesvědčí, že představují dvojici dnešních mladých lidí, kteří musí mnohdy překonat nejeden problém v práci i ve vzájemných vztazích, než se vezmou a dostanou přidělenu rodinnou vilku, jako toho — téměř pohádkově snadno — dosáhne naše dvojice. Ani z ostatních postav filmu není žádná natolik výrazná, aby si ji divák byl nucen trvaleji zapamatovat. — Vcelku jde o nezdařený film, který by se měl stát pro své zásadní nedostatky varovným poučením tvůrčím pracovníkům DEFY při vytváření nových veseloherních filmů ze současnosti. Filmový přehled 51/1953 ()