Dívka, která sní o čase

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Si-gan-eul kkum-kku-neun so-nyeo (viac)
všetky plagáty
Južná Kórea, 2022, 111 min

Na korejském venkově je šamanismus stále přítomný. Věnují se mu zejména ženy, jež si své znalosti předávají z generace na generaci. U Kwon Su-džin, kterou po smrti rodičů vychovávala babička, šamanka, se začalo nadání projevovat už v útlém dětství. Obě již dvacet let pomáhají lidem, kteří je navštěvují v odlehlém domě v horách. Su-džin jim z ruky čte budoucnost, pomáhá učinit životní rozhodnutí, poskytuje rady týkající se vztahů, financí či zdraví. Sama ale stojí na křižovatce. Na jednu stranu cítí povinnost ctít tradice a využívat svůj dar, na druhou stranu touží odejít do města studovat vysokou školu. Poklidně plynoucí snímek se zamýšlí nad tím, zda je možné uniknout osudu. (Jeden svět)

Bush13

Trošku rmoutící obraz toho, kterak šamanismus 21. století v Koreji postrádá nějakou estetickou poetiku: místo kimkidukovsky laděných horských potůčků a dřevěných svatyň jsou to spíše barevné fangličky z čínského výprodeje. Ale když necháme tenhle můj naivní europocentrismus stranou, jedná se o zajímavé časosběrné pojednání, kde kolidují sny mladé dívky s určitým sebefatalismem a iracionální tradice s racionální přítomností. To vše s pár prostřihy jak z Masterchefa, kde místo Gordona Ramseyho vše sleduje babča. Tentokrát se na oheň hodí sušená treska, k svíčkám se podává ovoce. ()